Регионалният етнографски музей в Пловдив открива изложба, посветена на майсторската изработка на котленските килими.
Озаглавили са я "Жив (от) тъкан". Тя показва, че килимът не е просто вещ – той е културна памет, вплетена в цвят и нишка. Изложбата е по проект, реализиран с финансовата подкрепа на Министерство на културата.
"Това е изложба, която се преживява – с очи, с ръце и със сърце. В тези килими са втъкани не само такъни и багри, но и символи и лични истории" – разказва главният уредник на етнографския музей в Пловдив - Лора Христозова.
"Когато дойдете тук, ще видите изгряващата звезда, която е изгряла над Витлеем, когато се е родил Христос; ще видите детските хвърчила, които са втъкани в котленските килими; ще видите пъстрата градина – не само на котленката, а на българката. Ще видите различни геометрични елементи, змии, които предпазват; ще видите килима "Таблите" – това са таблите, които котленци носят от Йерусалим и бабата ги втъкава в килима специално за деня на прохождането на своята внучка."
Има котленски килими за различни празници и всеки си има име и послание. За Трифон Зарезан се нарича "Лозинките".
"Ибриз – това е килимът, който се дарява за сватбата. Младоженците го носят на ръцете си и върху него се трупат още и още тежести, за да се види колко ще бъде здраво тяхното семейство", споделя още тя.
В изложбата са представени килими от фонда на музея и частни колекции. Тя ще продължи до 30 септември.