Интервю на Спас Крайнин с д-р Неделчо Тотев в предаването ''Преди всички''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Допълнителният договор, който определя как ще се заплаща медицинската помощ през тази година, ще бъде подписан от ръководствата на Здравната каса и Българския лекарски съюз.
Анексът ще остане без подписа на организацията, която представлява пациентите в Надзорния съвет на НЗОК. Причината е липсата на процедура за заплащане на биомаркерната диагностика за онкоболни.
"С анекса нищо няма да се промени за качеството на здравната помощ у нас. Качеството е много експлоатирана дума", заяви пред БНР д-р Неделчо Тотев, директор на общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници.
"Ние сме на предела - хората, които сме на първа линия в малките градове. В големите градове има повече болници - там не е толкова болезнено. Ние обслужваме определени региони. Не сме незаменими, но сме необходими на тази система, защото поддържаме онова, което като структури няма друг кой да го поддържа денонощно, 365 дни в годината", посочи той.
По думите му за никоя от болниците няма предвидено увеличение на клиничните пътеки.
"ВАС отмени лимитите и на практика би следвало лимити да няма. Всяка болница знае, че уж няма лимит, но има лимит, до който трябва да работи. Дейността, която е изработила над тази стойност, не се фактурира, т.е. фактурира се до обема, който е предвиден. Лечебните заведения ако заведат дела, ще ги спечелят, защото като няма лимити, значи работиш колкото пациенти дойдат. Става парадокс - има лимити, пък няма лимити", обясни д-р Тотев.
В предаването "Преди всички" той подчерта, че възможностите за набавяне на допълнителни средства за общинските болници са силно ограничени. По думите му в повечето от тях няма избор на екип.
"Лекарите са ограничен брой, а населението, което обслужваме, е неплатежоспособно. Платени услуги почти няма", уточни той.
Според него контрол винаги е имало и е стриктен. На фона на това безпаричие заради това, не са мръднали пътеките от миналата година, при инфлацията, която уж я няма, но я има реално, не се промени нищо по отношение на изискванията, коментира директорът на чирпанската болница. Той напомни за настояването да отпаднат някои от изискванията за допълнителни договори за лаборатории и специалности, които в регионите ги няма. Това не беше отменено, изтъкна докторът. И продължи:
"Още когато въведоха пътеките, тогава излязоха медицинските стандарти. Голяма част от тях, поради неадекватност, още тогава с излизането започна промяна. На единия ден излизат, на другия започват да ги променят. Непрекъснато се циклят едни парадоксални изисквания, които не са съобразени с българската действителност, но ги има".
Според него процесите в здравеопазването се управляват от хаотична нормативна уредба, а институциите си прехвърлят топката.
За настояването на синдиката на българските медицински специалисти за минимум 150% от средната работна заплата за държавните и общински заведения, д-р Неделчо Тотев смята, че те са прави. Това им го бяха обещали с КТД преди две и половина години, припомни той.
"Сега имаме ограничение в приходите, те малко ще мръднат заради надлимитната, която бихме заработили евентуално - някои лечебни заведения, за сметка на това ние трябва да вдигнем заплатите, а ние това го искаме повече от самите синдикати. Парите трябва да дойдат отнякъде. Управителите сме само едни разпределители на средства. Но синдикатите тръгнаха с голямата кошница. Прави са служителите".
За идеята болниците сами да определят таксата за избор на екип, д-р Тотев посочи, че стоят встрани от този проблем. Въпросът е за големите градове, където хората могат да си платят за избор на екип, в малките градове го нямаме, посочи той.
Цялото интервю на Спас Крайнин с д-р Неделчо Тотев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.