През последните години има активен разговор за недостига на кадри и вноса на работна ръка, дават се предложения, включително и за бъдещи законодателни промени, припомни пред БНР-Радио София Жасмина Саръиванова, главен експерт "Социален диалог" в Българската стопанска камара (БСК).
Тази седмица на кръгла маса вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов информира, че правителството ще предложи повишаване на квотата за работници от трети страни до 50% от числения състав на дадена фирма. Синдикатите обаче контрираха, че това може да застраши вътрешния трудов пазар и да създаде условия за повишаване на безработицата.
"БСК от няколко години предлага разглеждане на квотата. Предложената мярка не носи риск, защото говорим за до 50%– коментира Саръиванова. – Няма риск от повишаване на безработица в страната. Нашите работещи не бива да се притесняват от изместване, ако кандидатстват заедно с работник от трета страна. Напротив, пазарът на труда ще бъде облекчен".
Най-често чужденците у нас работят в туризма, строителството и транспорта
Според главния експерт на БСК, дигитализацията ще облекчи много на процесите за наемане на чужди работници. Вече е разработена единна платформа за кандидатстване и се поддържа от МЕУ. Тя внася прозрачност и бързина в системата.
"Ние сме част от ЕС и е нормално наши кадри да отиват и да работят в други страни. Членовете на БСК искаме да направим по-привлекателни работните места с обучения и подобряване на условията на труд. Двете страни – работодатели и служители, трябва да си сътрудничат, да общ подход за оптимална работа в съответното предприятие – допълни Жасмина Саръиванова и подчерта – У нас няма сектор, който да е напълно осигурен с кадри. Българският работодател днес е по-активен и чува гласа на работниците. Но още докато учат, младите хора трябва да се насочват към дуално обучение и перспективни специалности".
КТ "Подкрепа" с остра реакция срещу облекчаване на режима за наемане на чужденци на работа
Чуйте разговора на Невена Николова и Данаил Конов.