Въпреки добрите резултати, които показва статистиката, желаещите да бъдат донори на репродуктивен материал (яйцеклетки) продължават да са в пъти по-малко от хората, които имат нужда от тях, съобщават с тревога от фондация "Майки за донорството".
Семействата с репродуктивни проблеми в страната се увеличават.
Инвитро клиниките в България внасят все повече замразени яйцеклетки и сперматозоиди от държави, които не ги използват. Те са лесни и бързи за предлагане от репродуктивните клиники, но скъпи за българските пациенти. И за съжаление рядко водят до успех.
Това е една от причините все още да няма окончателно становище от работната група към Министерството на здравеопазването, в която фондация "Майки за донорството" участва.
С повече български донори и финансово подпомагане на семействата, ще се родят повече желани бебета, изтъкват от организацията.
Освен вноса на замразен материал, сред спънките в дейността Виктория Георгиева от фондацията посочи ограничението за възраст на донорките. Законът изисква жената до 37 години да има поне едно родено дете, за да стане донор, а у нас често пъти жените раждат около 35-ата си година.
"В държавите, където няма тази рестрикция – жената да има родено дете, нямат проблеми с донорството. Има млади хора у нас, които биха станали донор, но само заради това не искат да раждат дете – допълни Георгиева. – Крайно време е да актуализираме българската нормативна база в тази област."
В цял свят донорът е анонимен и безвъзмезден. Поемат се само пътни разходи и разноски за "пропуснати ползи" – между 800 и 1000 евро, а у нас – до 3 минимални заплати.
През изминалите 11 години, фондацията заедно с близо 5000 донора на яйцеклетки, сперматозоиди и ембриони, помогна да се родят над 4000 български деца.
Финансирани са инвитро процедури на 136 семейства. На други 2400 семейства е оказана финансова подкрепа за прегледи при репродуктивни специалисти акушер-гинеколози; детски лекари и други специалисти за детско и женско здраве.