Срокът в правилника за дейността на НС - не по-рано от 5 дни от постъпването на искането – е начален срок, който може да бъде удължаван. Не е казано не по-късно от кога. НС може да поставя този въпрос с имунитетите много време, поясни в интервю за БНР Христо Орманджиев, преподавател по конституционно право във Великотърновския университет.
Част от имунитета не важи за целия живот на депутата. Става въпрос за наказателната неприкосновеност, уточни той.
НС може да свали или да не свали имунитет, подчерта конституционалистът.
Т.нар. временни комисии за имунитети отново се формират от същото мнозинство и дори да има предложение за такава комисия, парламентът може да я отхвърли, каза Орманджиев.
"НС става малко като конвент с тези много имунитети, които се искат. Законодателната дейност остава встрани. НС безспорно се занимава с малко несвойствени въпроси", коментира преподавателят в предаването "Преди всички".
"Нашите политически нрави са по-скоро насочени към това да бъдат атакувани народните представители, включително по наказателен ред. Това е дебат, който трябва да се състои."
Във връзка със заявката на президента да атакува пред КС акта, с който Наталия Киселова не допусна за разглеждане предложението му за референдум за еврото, Христо Орманджиев заяви:
"Нямаме колективен акт на парламента. Имаме индивидуален акт на председателя на НС. Питането трябва да бъде тълкувателно – дали актът на председателя на НС подлежи на конституционен контрол."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.