С декларации, посветени на 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, започна работата на парламента.
24 май не е празник на миналото, каза Тома Биков от ГЕРБ-СДС
"24 май е един от малкото консенсуси в българското общество. Това не е просто консенсус, това е перспектива на българската душа, която свързва българската историчност от Средновековието, през Възраждането до модерността. Този консенсус никога не е спирал и той е причината България и българското общество да запазят изобщо мястото си в историчността", напомни той.
"Във времена на геополитически сътресения, на сблъсък на цивилизации, на борба за надмощие между различни култури, парадигмата на 24 май и на християнската идентичност ще стават все по-важни", коментира още Биков.
"Цялото развитие на света през последните векове доказва, че именно народите, превърнали книжовността, знанието и науката като свои висши ценности са най-успешните, независимо от географското си разположение и природните си богатства. Няма нищо по-ценно от духовното богатство и знанието на един народ. Честит празник на всички, честит 24 май!", заяви Николай Денков от ПП-ДБ.
24 май е ден на преклонение пред всички дейци на образованието и културата, напомни Искра Михайлова от "ДПС - Ново начало".
"Ден, в който днес можем да кажем, че кирилицата е част от европейската култура и от световната култура. Не само, защото преди векове е изградила моста между културите, но и защото днес България достойно допринася за световната култура, наука, книжовност и просвета", каза тя.
Мариана Бояджиева от "БСП-Обединена левица" направи паралел със съвременността.
"В наши дни този празник придобива все по-голяма важност. Като се имат предвид процесите на глобализация, създаването на масови културни продукти без художествена стойност, загубата на националните характеристики, устои в образованието. Факт е, че ние искаме държавата да инвестира в тези жизненоважни сектори, по-висок процент от БВП. Нужна ни е национална стратегия за развитие на българската култура, която е желана и очаквана от дейците на културата", коментира Бояджиева.
"Днес, когато светът се променя с невиждани темпове, когато дигиталното общуване понякога изтласква писменото слово в периферията на човешкото отношение, имаме още по-голяма нужда от такива дни. Дни, в които да си припомним кои сме, откъде идваме, и накъде трябва да вървим", подчерта Марио Рангелов.
"Вярваме, че бъдещото на България минава през завръщането на духовните стълбове на нашата идентичност - език, национално самосъзнание и култура", каза Юлиана Матеева от "Величие".
"Призоваваме институциите, учителите, родителите и всеки българин да отстоява тези ценности, не само на 24 май, а всеки ден. Да живее българската писменост, да пребъде България в своето слово", допълни тя.
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов обвини управляващите в лицемерие, тъй като отказали да подкрепят предложения от тях Закон за българския език, който цели защита на езика.
"Имайки предвид, че преди година и половина тук имаше сериозни опити да бъде премахнат националния празник - 3 март, не бих се учудил, ако тези опити продължат и за премахване на включително и кирилицата след време. Ето защо днешният ден, който не е 24 май, 24-и е утре, се превърна наистина в един парад на лицемерието, на хора, които не познават своята история, но четат нещо, което някой друг им е написал. Говорят възторжени слова, а правят точно обратното", коментира Костадинов.