"Моите деца са били още като много малки за първи път на празника на буквите пред Националната библиотека, едната ми дъщеря дори още като бебе сме я водили, сподели за БНР Зорница Христова, издател.
За мен 24 май е специален ден, защото на него аз се усамотявах в книга с ръка, някъде тайно и започвах да общувам с други хора, с героите от книгата, това за мен е съкровен празник, различен от другите, допълни Христова.
Честваме Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност
Панаирът на книгите отваря шатрите си
Десислава Алексиева: Панаирът на книгата е преживяване!
"Когато празнуваме заедно с всички навън, това вече означава да празнуваш думите, книгите, това е още по-дълбоко и съкровено чувство - от личното читателско преживяване до общото.
От днешните четящи деца можеш много да научиш, но ние често се опитваме да ги режисираме, което е много погрешно, защото те започват да се страхуват и да имат недоверие към възрастните. За мен е важно на децата да се обясни, че светът не е черно-бял, за да могат да си изградят критично мислене и да вярват с себе си, че това, което те казват е стойностно и вярно, убедена е Зорница Христова.
По думите й предстоящият Пролетният панаир на книгата за нея е интересен, защото тя като детски издател вижда как нейните читатели вече са пораснали. А книгата става действителност, не когато излезе от печатницата, а когато някой я прочете, каза още Христова.
По думите й, децата много искат като малки да им се чете една и съща приказка или книжка по няколко пъти, то е за да може детето за наизусти книжката, за да си я "чете" в ума си, когато мама не е до теб, допълни издателката.
Още по темата слушайте в звуковия файл.