Британските министри са подложени на натиск както от кръгове в управляващата Лейбъристка партия, така и извън нея, да признаят палестинската държавност на конференция на ООН следващия месец, като партийни високопоставени лица твърдят, че това би укрепило перспективите за мир и би демонстрирало "морално лидерство на фона на ескалиращото напрежение", стана ясно на последното заседание на Камарата на лордовете.
Алф Дъбс, ветеран от Лейбъристката партия в Камарата на лордовете и оцелял от Холокоста, заяви, че символичното признаване на палестинска държава би предложило на палестинците "самоуважението, което биха имали, ако имаха истинска държава" и би им осигурило по-силна основа във всички бъдещи мирни преговори.
"Символите имат значение", по думите на лорд Дъбс. Бившият министър на кабинета Питър Хейн повтори призива, предупреждавайки, че "забавянето на признаването до приключване на преговорите просто позволява незаконната окупация на Израел да стане постоянна". Лорд Хейн твърди, че официалното признаване трябва да бъде "катализатор, а не следствие" от мирните преговори.
На първата подготвителна среща в Ню Йорк преди конференцията на ООН за решение за две държави, която ще се проведе между 17 и 20 юни, Саудитска Арабия призова страните по света да признаят Палестина като държава, заявявайки, че "признаването трябва да се разглежда като предварително условие за мир, а не като негов продукт".
Френският президент Еманюел Макрон посочи миналия месец, че Париж може да признае Палестина, присъединявайки се към 147 други държави, но заяви, че иска да го направи на конференция на ООН в Ню Йорк през юни като част от по-широк процес.
Министърът на външните работи на Обединеното кралство Дейвид Лами потвърди пред парламента, че е водил разговори с французите за признаването, но също така каза, че не би подкрепил просто жест без практическо въздействие.