Земеделски стопани и пчелари сигнализират за зачестили нападения от мечки и се чувстват безсилни да се защитят, защото кафявата мечка е защитен вид и обстрелът на животното е сложна процедура, за която е нужно разрешение лично от министър. Същевременно Министерството на околната среда и водите съобщи, че за първи път в България ще се изпълнява проект за ДНК мониторинг на кафявата мечка.
От началото на годината досега в Регионалната екологична инспекция във Велико Търново, която отговаря и за Габровска област, са постъпили 5 сигнала за нанесени щети от кафява мечка на пчелини в землищата на селата Стоките и Кръвеник в община Севлиево. Два от сигналите са за повторно нападение, тъй като не са взети превантивни мерки от страна на собствениците, посочват от екологичната инспекция и уточняват, че имотите имат електропастири, но не са били изправни.
Един от тези имоти е на Таня Минкова. Преди две седмици в село Стоките мечка е унищожила 9 от 12-е ѝ пчелни кошера. Нападенията над пчелина ми бяха три, разказа пред БНР Минкова:
"В населено място е, на центъра на селото, на главния път за Априлци е къщата ми. Обадих се на 112. Дойдоха от РИОСВ Велико Търново, за да опишат щетата. Вечерта мечката дойде пак. Беше не много голяма кафява мечка. На сутринта съседът ми се обади, че кошерите отново са съборени. През деня пак беше ходила мечката. Отново звъннах на 112 и на следващия ден отново се появиха инспекторите от РИОСВ".
Кафявата мечка е вид с най-висока защита в България и в Европа. Според Директивата на ЕС за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна видът кафява мечка е под строга защита. Това изискване е въведено в България чрез вписването на вида в Приложение №3 на Закона за биологичното разнообразие през 2002 г.
"Повече от 15 години тя е под мониторинг. Какво се случва, колко са мечките, как се броят?! От РИОСВ ми заявиха, че къщата ми е в хабитата на мечката. Има и други пострадали. В съседното село Кръвеник кметът сигнализира, че мечка е родила три мечета в необитаема къща", гневна е Таня Минкова, чийто пчели е унищожен.
От 2007 г. стопаните, на които са нанесени щети от мечка на животните и пчелините, могат да претендират пред Регионалните екологични инспекции по места за установяване на щетите. Междуинституционална комисия посещава обекта и установява щетата, която се плаща по публикувани пазарни цени. Това е направено и с пчелина на Таня Минкова. От Екологичната инспекция съобщиха за БНР, че предстои документите ѝ да бъдат изпратени до Екологичното министерство за изплащане на обезщетението.
Обезщетението не е пазарно, казва останалата без кошери, заради нападението на мечка или мечки Таня Минкова.
"Миналата година пчелинът отново беше нападнат. Обезщетението от РИОСВ беше 120 лв. на пчелно семейство. В момента потърсих да си купя пчелно семейство, поискаха ми 280 лева. Да не говорим за потрошените кошерите, тях никой не ги смята като щета".
Миналата седмица в Габровско се проведе среща след зачестилите случаи на нападения от мечки в севлиевските села, сред които е и Стоките. Според природозащитниците от "Зелени Балкани" не може да се говори за увеличение на популацията от кафява мечка, но същевременно се оказва, че у нас реално и всеобхватно преброяване на мечките не е правено.
Трябват спешни мерки от институциите, категорична е Таня Минкова:
"Призовавам ги тези хора да използват всички законни средства, защото предстои туристическият сезон, а Балканът е пълен с къщи за гости. Това ли ще чакаме – мечката да убие дете, човек или турист, за да се задейства тромавата държавна машина?"
През миналата седмица от МОСВ съобщиха, че започва изпълненото на двугодишен проект за ДНК мониторинг на кафява мечка и той ще се прави за първи път в България. Парите за това дава Европа по програмата "Околна среда". Целта е да се знае колко са кафявите мечки в България. Ще са ангажирани Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), горските предприятия и националните паркове. ДНК изследванията ще се извършат в Словения, посочват от министерството. Пробите ще бъдат събирани от екскременти. Хората, които ще събират екскрементите и подготвят пробите, са на обучение в Словения.
В Родопите от десетина години има специална група за бързо реагиране, която се отзовава на сигнали за причинени щети и съдейства на местните хора. Групата е съставена от местни жители, ветеринарни лекари, които са обучени за установяването на щетите от мечки и за възможните мерки, които следва да се предприемат, посочват от екологичното министерство.