Форумът събра в Пловдив представители от 3 наши министерства, водещи български и международни компании, университети в България, изследователски центрове и други организации. Инициатор е Германо-българската индустриално-търговска камара, която провежда от 2005 г. досега годишна анкета за бизнес средата в България сред своите членове.
Последните резултати от анкетата през 2024 г; показват, че от гледна точка на развитието на българската икономика едни от най-неотложните мерки са свързани преди всичко с осигуряването на квалифицирани специалисти за бизнеса. В тази област са необходими бързи решения и от страна на държавата, и от страна на фирмите, за да може България да се позиционира като атрактивно място за правене на бизнес в бъдеще, посочват организаторите.
Има „пропаст“ между нуждите от профилирани кадри на бизнеса и това, което произвежда образователната система в момента – коментираха експертите. п
Крайната необходимост от масовост на дуалното обучение и бързи решения от страна на държавата са сред основните изводи на конференцията, в търсене на решения за кризата с недостига на кадри, от които зависи икономическият растеж на България.
Кадровията „канибализъм“ е друг проблем в ситуацията на дефицит на малкото специалисти в сферата на високите технологии, които обуславят растежа – заяви пред присъстващите заместник-кмета по образование Владимир Темелков.
Той сподели личния си опит в тази посока като човек, идващ от реалния бизнес.
По думите му, тази порочна пракитка се състои в това, че „хай-тек“ компаниите предпочитат да привлекат наготово вече профилирани специалисти, отколкото да инвестирът в тяхното създаване и израстване. Това става чрез постоянно „наддаване“ на цената спрямо кандидата, което в един момент изкуствено изкривява заплащането в пазара на труда. Този проблем може да се разреши чрез масовост на образователните модули в единодействие с бизнеса, който ще посочва конкретните си изисквания, обясни Владимир Темелков. В момента всеки кадър, постъпващ на дадена позиция в компаниите, трябва да бъде обучаван от начално ниво, обясни той.