Трябва да се подобри достъпа до медицински дейности и здравни грижи. Има истина, че ако се парират фалшивите хоспитализации, ще има пари за медицински заплати, каза депутатът от ПП-ДБ Васил Пандов, началник на кабинета на министъра на здравеопазването Асена Сербезова в правителството на Кирил Петков, в интервю пред БНР.
"Има редица мерки, които могат да доведат до по-правилно разходване на ресурсите. Има открита съпротива на управляващото мнозинство да се приеме тази реформа – и частните болници да правят обществени поръчки за лекарства. Тя беше приета на първо четене с пропукване в мнозинството, БСП я подкрепиха. Скептичен съм, че бъде прието това на второ четене", коментира Пандов в предаването "Преди всички".
Той посочи, че само 150 000 от 6 милиона здравно осигурени ползват мобилното приложение е-здраве. И затова недоумява защо в пленарна зала е отхвърлено предложението за всеки преглед и хоспитализация да се известява пациентът по Вайбър или смс от НЗОК.
"Не само за болнично лечение, може да се окаже, че имате сериозно заболяване и сте получавали лекарства. А има такава техническа възможност, защото от 2024 г. НЗОК го прави и известява за тези най-скъпи лекарства, изписани с протокол", обясни Пандов.
Според него това известяване ще струва около милион на бюджета, но ще се спестят в пъти милиони.
"Бяха отхвърлени предложения органи на НЗОК да имат достъп до информационните системи, да осъществяват контрол на изпълнителите. Проблемите в здравеопазването не са от скоро, системата е без адекватен контрол вече десетки години", обясни той.
Той смята, че е основателно недоволството на медицинските специалисти за ниското заплащане:
"От 2,6 млрд. лв. през 2022 г. бюджетът е нараснал над 4 млрд. лв., а инфлацията е далеч по-ниска, отколкото нарастването бюджета на НЗОК. Клиничните пътеки са се увеличили с около 45% . Растат парите за болнична помощ и клинични пътеки, а заплатите на медицинските специалисти не, защото не се управляват добре."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.