Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 334 000 българи се лекуват от заболявания на щитовидната жлеза

Снимка: Златина Петкова

6,4% от населението на България или общо 334 287 души се лекуват от заболявания на щитовидната жлеза, съобщиха от Българското сдружение по тиреодея и паратиреодея (БСТП), Българското дружество по ендокринология (БДЕ) и сдружение ВИОМ, по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза (25–31 май).

По данни на фармацевтичния пазар през 2024 г. 282 468 пациента се лекуват за хипотиреоидизъм. Това са 5,4% от населението на България и спрямо 2023 г. са нараснали с 21 095 (8,1%). Тези, които се лекуват за хипертиреоидизъм са 51 818 - 1% от населението.

Хипотиреоидизмът, или намалената функция на щитовидната жлеза, засяга около 5% от европейското население и е 10 пъти по-често срещан при жените, отколкото при мъжете. Симптомите често са неспецифични – постоянна умора, усещане за студ, наддаване на тегло, запек, суха кожа, чуплива коса и нокти, понижено либидо, нарушения в менструалния цикъл или трудности при зачеване. В много случаи тези признаци се приписват на стрес, преумора или възрастови промени, особено когато става дума за субклиничен хипотиреоидизъм.

"У нас профилактиката все още е подценена – множество жени, въпреки че усещат ранни симптоми, отлагат посещението при специалист и стигат до ендокринолог едва когато вече се сблъскат с репродуктивни затруднения или спонтанни аборти", коментира проф. д-р Русанка Ковачева, председател на Българското сдружение по тиреоидея и паратиреоидея.

Международните препоръки настояват за минимален дневен прием от 250 µg йод за бременни и кърмещи жени. Достатъчен прием на йод може да се осигури чрез препарати, съдържащи 150 μg йод/ден под формата на калиев йодид. Въпреки успешната програма за йодиране на солта в България, за жените, които планират бременност, се препоръчва допълнителен прием от поне 50 µg дневно.

"Много от пациентките, които диагностицираме с хипотиреоидизъм, са бременни, или току-що родили. Бременността буквално може да отключи латентна дисфункция на жлезата – особено ако жената има автоимунен тиреоидит или живее в район с йоден дефицит", посочи доц. д-р Александър Шинков, водещ специалист по ендокринология и председател на БДЕ.

Експертите призовават за скрининг на функцията на щитовидната жлеза при всички жени, планиращи бременност или вече бременни, особено при наличие на рискови фактори като фамилна анамнеза, наличие на симптоми, предходна загуба на бременност, диабет тип 1, автоимунни заболявания, наднормено тегло или история на лъчева терапия в областта на шията.
 Инициативата тази година насърчава жените да обсъдят дали имат нужда от изследване на TSH със своя лекар и напомня за възможността за онлайн оценка на симптомите чрез безплатен тест.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени