Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза.
В младата възраст честотата на възли в щитовидната жлеза е по-ниска, докато с напредване на възрастта се увеличава и надхвърля 50 на сто каза проф. д-р Русанка Ковачева:
"За миналата година, над 300 000 пациенти са приемали медикаменти за щитовидната жлеза. Това са 6.4% от българското население. По голямата част от тези пациенти - 5.4%, приемат лекарства за намалена функция на щитовидната жлеза. Този процент е нараснал спрямо 2023 година. За повишена функция са приемали лекарства над 50 000 души, което прави около 1% от населението. Тези пациенти са нараснали по брой".
Нарушенията във функцията на щитовидната жлеза се отразяват на жените в репродуктивна възраст най-вече по време на бременността. Тя влияе върху развитието на централната нервна система и на мозъка на плода. 30 % от хората, които са клинично здрави е нормално да имат макар и леки отклонения във функциите на щитовидната жлеза. Каза още проф. д-р Русанка Ковачева.
Специалистите препоръчват при наличието на следните рискови фактори да се изследва нейната функция:
"Предшестващо заболяване, операция, фамилна обремененост. Наличие само на тироидни антитела също е рисков фактор за изследване на щитовидната жлеза. Също така - други съпътстващи автоимунни заболявания като захарен диабет, наличие на предшестваща аборт, преждевременно раждане, местоживеене в район с йоден дефицит, възраст над 30 години и екстремно затлъстяване".
Нарушенията във функцията на щитовидната жлеза зависят от пола и възрастта, като жените са по-уязвими, както хората на над 45 години.