На бдението под надслов "Нито едно дете повече" в памет на децата, загинали на пътя, организирано от сдружение "Ангели на пътя" и фондация "Сияна Попова".
Снимка: БТА
Родители, чийто деца са загинали на пътя, проведоха пред сградата на парламента бдение под надслов "Нито едно дете повече". Те отправиха призиви както за адекватни мерки от страна на държавата, така и за отговорно поведение на шофьорите:

"Тази седмица имаме още няколко катастрофи безумни. Продължават да се обръщат камионите, продължават да блъскат хората по пешеходните пътеки. Те продъжават да пресичат неправилно. Не само държавата трябва да се намеси. Ние самите трябва да променим манталитета си.
Докато не започнем ние самите да се пазим, нищо няма да се промени, но и държавата трябва - да се намеси да контролира всички тези, които имат такова самосъзнание, че са безсмъртни. Ние започваме да правим това, което зависи от нас. Обещахме интерактивна карта.
Оказа се, че в същото време един наш съмишленик, потресен от смъртта на Сияна, вече я направи. Той я извади и я показа и я даде на обществото да я ползва. Започнаха да му атакуват сайта и да се опитват да го свалят.
Започваме обучение на млади водачи, започваме непрекъснат обществен натиск. Това е, което можем да направим ние като граждани" - заяви Николай Попов, баща на 12-годишната Сияна, която загина на необезопасен пътен участък между селата Телиш и Радомирци.
Тази седмица прокуратурата внесе в съда обвинителен акт срещу водача на камиона, предизвикал катастрофата на 31 март. Обвинението към водача е за причиняване на тежко пътнотранспортно произшествие и на смърт по непредпазливост.
Отделени са и материали за състоянието на пътя и действията на длъжностни лица. Тези материали са изпратени в Софийската градска прокуратура, която ще преценява дали има длъжностно престъпление.
Акции в памет на децата, загинали при катастрофи, се проведоха днес и в други градове:
По публикацията работи: Мария Йорданова
Последвайте ни и в
Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!