Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Почти всички ядрени обекти са дълбоко под земята. Подземните инсталации не са нарушени"

Проф. Янко Янев: Ядрената програма на Иран ще продължи

Иран никога не се е отказвал да създава ядрено оръжие, посочи енергийният експерт

| Интервю
проф. д-р Янко Янев
Снимка: БТА

Важно е ядрените обекти по никакъв начин да не бъдат обект на военни действия. Всяко военно нападение е рисково и последствията могат да бъдат много неприятни.

Това заяви пред БНР проф. д-р Янко Янев, енергиен експерт, дългогодишен служител на Международната агенция за атомна енергия.

"Ако атакувате изследователски реактор, какъвто е случаят в Иран, има реална възможност да увредите охлаждането на активната зона, да стопите реактора и да изхвърлите огромни количества радиоактивност. В случая на обогатяване на уран, ако разрушите системата, в която се намира материалът, който се обогатява, означава да го разпръснете навсякъде", обясни той и акцентира върху "критична ситуация, при която може да започне верижна реакция".

Иран е много специфична държава, с огромни възможности. Ядрената ѝ програма започва още през 50-те години, никога не се е отказвал да развива варианти за създаване на ядрено оръжие, коментира специалистът в предаването "Преди всички".

Военната атака на Израел има за цел да забави. Тъй като Иран разполага с около 60% обогатен уран, тази степен на обогатяване може много бързо да се вдигне и евентуално да се сглоби ядрено оръжие. Агресивните действия от страна на Израел са насочени към това да създадат сложна невъзможност да се сглоби съответното оръжие, подчерта проф. Янко Янев.

Почти всички ядрени обекти на Иран са дълбоко под земята, уточни той и допълни, че има и такива на повърхността, каквито са изследователските реактори.

"Подземните инсталации на практика не са нарушени или има малки нарушения. Основно да нарушени енергийните компоненти, снабдяването с енергия. Центрофугата за обогатяване на уран се върти със скорост 1500 оборота в секунда. Какво се е случило, ако рязко е прекратено електрозахранването, засега все още няма директна информация."

Програмата на Иран ще продължи, прогнозира с категоричност енергийният експерт.

"Трябва да се договорят. Тази сделка с Иран трябва да се случи", каза проф. Янев и в заключение обобщи: единственото важно в момента е да не се допусне тежка авария в ядрено съоръжение.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени