Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Нямаха никакви отличителни знаци!" Разследват полицейско насилие в Силистра

| Репортаж
Окръжната прокуратура в Силистра
Снимка: Незабравка Кирова

Прокуратурата в Силистра разследва сигнал за полицейско насилие.

Задържане с електрошок, побой и болнично лечение – такъв е разказът на 36-годишен мъж от Силистра, който твърди, че е станал жертва на полицейско насилие. Случаят е от 30 май и вече е обект на досъдебно производство, потвърдиха от прокуратурата.

Две седмици обаче – до вчера – липсва официална информация срещу кого и за какво е била проведена акцията, по време на която силистренецът получава счупена долна челюст.

На 30 май, около 9 часа сутринта, докато тренирал в района на крепостта "Меджиди табия" в Силистра, пред Тони Георгиев спира автомобил с разградска регистрация и с тъмни стъкла. От него излизат двама мъже, единият с маска. Мъжът твърди, че е бил повален с електрошоково оръжие, удрян в главата и откаран с белезници.

"Паднах на земята, обърнаха ме, два-три ритника, сложиха ми белезници, вкараха ме в автомобила, започнах да викам за помощ. Продължиха да ме удрят в главата, докато бях с белезници. Бях откаран вкъщи, където направиха обиск. Не намериха нищо."

Тони Георгиев със следите от полицейско насилие Снимка: Незабравка Кирова

Георгиев стига до Спешна помощ. Бил в интензивно отделение, последвала операция във Варна.

Той заявява, че действията срещу него не са случайни. По думите му, заплахи срещу него са били отправяни от местна политическа фигура, за която той твърди, че упражнява влияние върху институциите. В случая има и свидетел – Александър Бойчев, негов приятел, с когото бягали заедно и който също казва, че е бил ударен и задържан без обяснение.

"Слязох надолу да правя по-голяма обиколка, а той продължи по асфалта да си бяга. Чувам някой вика – помощ, помощ. Излизам и виждам полицай, криминалния на Калипетрово, него го познавам по физиономия. Хвана ме под ръка и каза – ела с мене. Моят приятел Тони беше легнал на задната седалка на BMW-то и единият "полицай", не знам дали полицай точно, който беше без маска, го биеше по главата. Той се обърна, удари и мен в стомаха. Взеха ми и телефона и заминаха с Тони, аз останах с криминалния. Питам го - защо ме удариха, той вика – не знам, даже не знам полицаи ли са, мутри ли са. Той беше с тях. Нямаха никакви отличителни знаци!"

На 2 юни Апелативна прокуратура във Варна изпрати съобщение до медиите за случая от 30 май. От институцията информират, че след подадени сигнали за употреба на прекомерна сила при задържане на мъж в Силистра, Окръжна прокуратура е разпоредила незабавна предварителна проверка със срок 14 дни. Резултатът от нея е досъдебно производство за причиняване на телесна повреда от длъжностно лице по време на служба. Делото е в начален етап. Няма повдигнати обвинения, но разследването продължава.

Ивелин Чафаланов  Снимка: Незабравка Кирова

След като неофициални източници от полицията уточниха, че акцията на 30 май е била по следствено дело, вчера председателят на Окръжна прокуратура Ивелин Чафаланов все пак даде някакво обяснение за операцията, при която освен Тони Георгиев е било задържано за 24 часа и друго лице.

"Провежда се разследване, има образувани досъдебни производства – за нанесена телесна повреда от длъжностно лице, назначени са следователи. Ние работим по доказателства, не работим по подозрения."

Чафаланов уточнява, че акцията на 30 май е била по оперативна информация за разпространение на наркотици.

Въпросителните остават. За Тони Георгиев от Апелативна прокуратура – Варна заявяват, че е криминално проявено лице, а той самият подчертава, че не е осъждан.

С дни официална информация по случая липсваше. Не се знаеше чия е акцията и на кое подразделение на МВР.

По непотвърдена информация полицейските служители, упражнили сила при задържането, са били от Районното управление в Тутракан. Били са в необозначен автомобил, без отличителни знаци и са действали без да се легитимират.

По публикацията работи: Яна Боянова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени