Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МС предлага промени в санкциите за липса на винетки и незаплатени тол такси

Снимка: БТА

Глобата за ползване на републикански пътища без платена винетна такса да бъде определяна в минимален и максимален размер, а глобата за ползване на пътищата без заплатена тол такса да зависи от тежестта на нарушението. Това предлагат от правителството с приети промени в Закона за движението по пътищата.

Двойно по-голяма от стойността на годишната винетка или 194 лева се очаква да бъде глобата за автомобили до 3,5 тона, които се движат без винетка. Ако нарушителят заплати винетна такса в рамките на календарния ден след извършване на нарушението, се предвижда санкция от 97 лева или колкото е цената на годишната винетка. Към момента глобата за незаплатена винетна такса е 300 лева.

При автомобилите над 3,5 тона, които заплащат тол такса се предвижда диференцирана система от наказания. Ако нарушението е извършено от физическо лице, в качеството на водач се предвижда глоба от 116 до 1800 лева. Ако е платена такса за друг участък ще се дължат от 87 до 1 500 лева. Третата глоба ще се налага в случай на частично заплатена пътна такса в резултат на невярно декларирани данни относно категорията на пътното превозно средство. В този случай санкцията ще е от 78  до 1 300 лева.

Предвидените промени в одобрения законопроект са направени в резултат на решение на Съда на Европейския съюз, образувано по запитване на Административен съд - Хасково за отстраняване на несъответствия между действащата в България система от наказания и правото на Европейския съюз по отношение на ползването на платената пътна мрежа, уточняват от правителството.

По публикацията работи: Светлин Божков

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени