Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Медици на протест: Искаме цялостна реформа в здравната система и да се спре търговията със здраве

Снимка: Ива Антонова

Десетки здравни специалисти - медицински сестри, лаборанти и акушерки, излязоха на протест във Враца с искане за достойно заплащане и по-добри условия на труд. Врачанските медици обясниха мотивите си за протеста:

"Ние подкрепяме този протест "Бъдеще в България", защото искаме да останем в България. Не само младите лекари, студентите, които в момента учат медицина, а и ние - като вече такива специалисти, е нормално да искаме цялостна реформа в здравната система и да се спре търговията със здраве. "Не" на търговските дружества, да се помисли и за хората, които сме в системата, освен лекарите, защото ние сме гръбначния стълб на здравната система".

"Не само въпрос на пари, въпрос на отношение, на уважение и условия на труд";

"Протестираме за по-добро заплащане и най-вече, аз специално държа на категорията труд, особено на хората, работещи на 12-часови дежурства, с нощни смени. Това е убийство, да работиш 40 години така. 

Липсата на лекари, липсата на сестри води до пренапрежение и работа доста повече от часовете, които трябва да работиш, от което се изморяваме и след това не сме способни да извършваме работата си както трябва".

Протестиращите изразиха подкрепа и за младите лекари, които организират поредна демонстрация пред здравното министерство тази вечер. 
Снимки -  Ива Антонова.

По публикацията работи: Мария Йорданова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени