Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сенатът на САЩ гледа "Големия красив законопроект“ на Тръмп

Лидерът на републиканското мнозинство в Сената на САЩ - Джон Тюн
Снимка: БТА

След ключово процедурно гласуване в събота Сенатът на САЩ придвижи широкообхватния законопроект за намаляване на данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, с което увеличи шансовете той да бъде приет през следващите дни. 

Гласуването по процедурата за законопроекта за намаляване на данъците и разходите мина на косъм с 51 срещу 49 гласа, като на заседанието присъстваше и вицепрезидентът Джей Ди Ванс, който също има право на глас, за да го подкрепи, ако се постигне паритет на гласовете. Гласуването се проточи с часове и в напрегната обстановка, а срещу старта на процедурата по законопроекта се обявиха и двама републиканци, които гласуваха против заедно с демократите. 

Известният още като "Големият красив законопроект“ беше определен от Доналд Тръмп още преди седмици като "вероятно най-значителния закон, който някога ще бъде подписан в историята на САЩ!“ 

Преди гласуването президентът предупреди републиканците в Сената, че отказът да го подкрепят би представлявал  "крайно предателство“. Републиканците се надяват законопроектът да бъде подписан от Тръмп до 4-и юли. 

Сега се очаква в Сената да започнат дебати по 940-страничния проектозакон, а за да забави приемането му, лидерът на  демократите в Сената Чък Шумер настоя текстовете да бъдат прочетени на глас преди началото, ход, който се очаква да отнеме над 12 часа и да забави окончателното му приемане. Дори ако Сенатът приеме законопроекта, което се очаква да стане късно днес американско време или в понеделник, той трябва да се върне в Камарата на представителите, където промените в разпоредбите за федерално финансираното здравно осигуряване Medicaid и изкуствения интелект биха могли да предизвикат нова опозиция от страна на някои конгресмени.

Законопроектът за намаляване на данъците и разходите е мащабен законодателен пакет, представен от републиканците в Камарата на представителите през 2025 г. Очаква се той да повиши тавана на дълга с приблизително 5 трилиона долара, а сред основните му цели са да удължи данъчните облекчения от ерата на Тръмп от 2017 г., да промени федералните разходи и да подобри ключови консервативни приоритети в областта на данъчната, отбранителната, здравната и имиграционната политика.


По публикацията работи: Георги Даскалов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна