Мариана Димитрова тъче колани на кори – древна техника, при която майсторлъкът е всяка от корите да се движи в различна посока.
Пъстрите колани могат да са интересен акцент в облеклото и в наши дни. В миналото коланите на кори са били изработвани за дар на младоженците. Навивали са се около кръста, за да се носят като пояс.
"Най-напред са ги изработвали от лен и коноп. Сега вече има вълна, памук, коприна, лен."
Жулиета Георгиева изработва изделия от царевична шума, като използва и други естествени материали – кокосови влакна.
"Царевичната кукла е най-старата кукла по нашите земи – тя е преди парцалената, преди дървените фигурки, които мъжете са правили в стил овчарска резба за забавление на децата. За разлика от западните славяни, при нас царевичната кукла не е религиозно натоварена. В някои части на страната са използвали дървена лъжица и около дръжката на лъжицата са напластявали листенцата царевица. Отгоре са слагали от свилата, косата на царевицата, и с въглен са изписвали очички, носле и устичка."
Тази година мото на Седмицата на традиционните занаяти е "Знакът", с акцент върху символния език, подчертава Гроздалина Георгиева, уредник в музея.
"Ще го търсим при грънчарите, при накитните изделия, при ножарите, които оставят своите знаци върху ножа – да пази стопанина, ще го търсим в тъканта. Всички, които говорят чрез езика на предмета си."
"Глината е земята. Керамиката съчетава всички земни сили в себе си – благодарение на въздуха изсъхва, за да бъде изпечена, да мине през огъня и да стане неразрушима във времето. Археолозите намират керамика на хиляди години. Керамиката учи на много търпение. Символ е на дълговечност", разказва грънчарят Ива Иванова.
Чуйте повече в звуковия файл.