Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Специалисти и организации още очакват предложения за асистирана репродукция да залегнат в нормативната уредба

| Интервю
Доц. Мария Юнакова
Снимка: Личен архив

През януари 2025 г. след извършен анализ и предложения за разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция от Центъра за асистирана репродукция (ЦАР) в следобедния блок на БНР-Радио София гостува доц. д-р Мария Юнакова, председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ).

Становището на специалистите дойде след като тогавашният здравен министър д-р Галя Кондева отправи официална писмена покана към редица организации в сферата на репродуктивната медицина в България за формиране на работна група за изработване на анализ и предложения за разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция от ЦАР.

"До края на март внесохме предложенията си в работната група. С други организации се обединихме около няколко основни неща – обясни доц. Юнакова в предаването "Ритъмът на столицата". – Обсъдени бяха: финансовото подпомагане на двойките, които се нуждаят от процедури; скъсяването на пътя до прилагане на асистирана репродукция при пациенти над 35-годишна възраст; възможности за дофинансиране на по-голям брой размразени трансфери. Имаме съгласие по голяма част от въпросите."

До този момент обаче не е сформирана втора работна среща за анализ на данните и предложенията.

Юнакова изрази очакванията това да се случи след края на лятото, а приетите предложения да залегнат и в нормативни документи.

"Асистирана репродукция не може да реши всеки проблем и това трябва да се разбере от обществото.
Като цяло всички трябва да се обединим – и специалисти, и НПО, и институции, за да повишим информираността на населението по тази тема, включително ако може и чрез образователната система", изтъкна още доц. Мария Юнакова.

И допълни, че подобряването на икономическото положение на младите хора ще ги направи по-решителни в решенията си за създаване на семейство и потомство още в по-подходяща за човешката физиология възраст.

Чуйте разговора на Мария Илиева.

Снимка: БГНЕС

  • На запитване от БНР-Радио София от Министерството на здравеопазването изпратиха следния отговор: 

"Със заповед на министъра на здравеопазването  е създадена междуведомствена работна група с членове – служители на МЗ, ИАМН, ЦАР; представители на пациентски организации и на БАСРЗ; ръководители и други представители на лечебни заведения, осъществяващи дейности по асистирана репродукция. В състава на работната група участва и доц. Мария Юнакова - председател на БАСРЗ.

Задачата на сформираната работна група е да направи анализ на данните, касаещи донорството на яйцеклетки и ползването им за асистирана репродукция чрез поставянето на гамети и зиготи от донорско даряване в тялото на реципиента, както и оценка на целесъобразността на включването на тази дейност към дейностите, които се финансират от ЦАР, съгласно Правилника за организацията на работа и дейността на Центъра за асистирана репродукция

През март тази година в Министерство на здравеопазването се проведе заседание на работната група, на което бяха изслушани предложенията и становищата на участниците; обсъдена беше информация, предоставена от МЗ, във връзка с отправено запитване към държави-членки на ЕС относно националните мерки за регулиране на дейности по асистирана репродукция с донорски човешки яйцеклетки.

На заседанието се взе решение участниците в работната група да представят писмено становищата си в Министерство на здравеопазването, като същите да бъдат обобщени и след като всички участници се запознаят с тях, да се осъществи следваща среща, на която да се обсъдят получените становища.

Във връзка с твърдението, че „има средства, които не са усвоени от ЦАР за календарната 2024 година“, отново обръщаме внимание, че ЦАР заплаща на лечебните заведения за извършена и отчетена дейност. Центърът е заплатил на лечебните заведения за всички заявителки с издадени заповеди за финансиране на дейности по асистирана репродукция, за които са стартирани, извършени и отчетени процедури през 2024 г..

Центърът финансира до 4 опита, като за всеки опит се включват разходите за извършените дейности – ехографски прегледи, хормонални изследвания, пункция на фоликули, оплождане на яйцеклетки, ембриотрансфер, криоконсервация на ембриони, размразяване и култивиране на ембриони, размразен ембриотрансфер; както и разходите за лекарствени продукти, използвани за контролираната овариална хиперстимулация.

В резултат на това, че подходът на екипа от специалистите по репродуктивна медицина от лечебните заведения към всяка двойка с репродуктивни проблеми е строго индивидуален, видът и броят на дейностите, както и използваните лекарствени продукти, се различават, откъдето идват и разликите в заявените средства за заплащане от ЦАР, като не при всички случи те достигат сумата от 6000 лв., определена в Правилника за организацията на работа и дейността на център за асистирана репродукция

През 2024 г. са приети 5516 заявления за организационно и финансово подпомагане за извършване на дейности по АР и са издадени са 5428 заповеди за одобрение. Не всички двойки стартират процедурите си в рамките на съответната календарната година, тъй като дейностите по заповедите могат да стартират до една година от датата на връчването им.

През 2024 г. бюджетът на ЦАР за заплащане на дейности по асистирана репродукция е в размер на 22 000 000 лв., като от ЦАР са изплатени 22 293 617 лв. за отчетената от лечебните заведения дейност."

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна