Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

| Репортаж
6
Пекинският университет за чужди езици
Снимка: Здравка Маслянкова

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай. Специалността е създадена през 1961 година, а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри, изучаващи български език и култура

В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици приема на всеки две години по двадесетина китайски студенти в специалността "Българистика“. Преди това приемът е бил по веднъж на четири години. Катедрата е в тясно сътрудничество със Софийския университет, с Великотърновския университет и с Югозападния университет

Доктор Люба Атанасова е един от преподавателите, които разкриват България пред китайските студенти:

"Китайският студент е резултат от една изключително строга и целенасочена, мотивираща образователна система. Китайските студенти не противоречат, не се пазарят, каквато и натовареност да имат в часовете. Китайският студент е изключително мотивиран, дисциплиниран и целенасочен“.

Над 500 студенти са завършили "Българска филология“ в Пекинския университет за чужди езици през годините. Голяма част от тях стават учители, висококвалифицирани експерти в министерствата на външните работи, на културата и на търговията, както и в българската секция на Китайската медийна група.
През юни се дипломираха 24-а четвъртокурсници българисти:

"Моето българско име е Теодора. 4 години уча български език в Пекинския университет за чужди езици. Изучаването на български език изискваше много усилия, но имахме невероятни преподаватели. На последния час плаках“.
"Българското ми име е Вера. Дипломирам се с много добри чувства към България и българския народ. Усетих за първи път страната, когато миналата зима за първи път посетих приятели, които учат в Софийски университет. Имам български приятели от танцов състав и все още поддържаме връзки. Дори наскоро намерих български ресторант в Шанхай, собственикът е много забавен човек“.

В студентския кампус на Пекинския университет за чужди езици е единствената в света библиотека, където на всички езици е изписана думата "Библиотека“, а на български тя е най-нависоко и с най-големите букви. В библиотеката студентите се подготвят от 6,30 часа сутринта до 23 часа през нощта и винаги е пълно.
Китайските студенти българисти посещават България за обучение за една година и се прибират с незабравими спомени. За своите преживявания разказва китаецът с българско име Вихрен:

"Няма да забравя първото си посещение в Пловдив. Не знаех, че картата за градски транспорт в София не важи за Пловдив. Докато търсех монета от 1 лев в портмонето си, люлеейки се в автобуса, един дядо се надигна и треперейки, ми подаде левче. Ясно си спомням неговия образ. Всичко сякаш беше вчера. Научих се да пея "Хубава си, моя горо“. В края на 2023 година отидох на новогодишен концерт в центъра на София и започнах да я пея. Хората бяха изненадани, че я зная. Сигурно бях единственият китаец там, който можеше да я изпее. Почувствах се страхотно в този момент“.

Тепърва китайските българисти ще избират каква да е професионалната им реализация и каква магистърска програма ще продължат, но едно е сигурно, България винаги ще бъде в сърцето им.

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Здравка Маслянкова.
По публикацията работи: Недит Георгиева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени