Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

| Репортаж
6
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия
Снимка: Chainreaction Bike Convoy for Ukraine
14 линейки пристигнаха днес в Лвов. Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра. Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден. Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески инициативи в помощ на Украйна, които се организират в Германия. Един от организаторите е Себастиян Херман, журналист от "Зюддойче цайтунг", запален колоездач и за пети път участник и организатор в акция в подкрепа на украинците. 

"Фокусът не е велопоходът, а организирането на помощ за украинците. Първоначалната ни цел беше да съберем средства за 10 линейки, накрая събрахме пари за 14. Познавам много хора, членувам в различни любителски клубове на велосипедисти и реших, че ако разпространя идеята сред тях може би ще успея да намеря съмишленици за дарителската кампания. Когато обаче искаш да спечелиш вниманието на колоездачи, трябва да им предложиш нещо в замяна и така стигнах до идеята да придружим линейките с велопоход от Мюнхен до Лвов". Това каза пред БНР запаленият колоездач на ръба на изтощението след близо 250 километра през карпатските гори между Краков и Пршемисъл.

Другият основен организатор е Катя Шнайдерс, студентка по медицина, а сега - шофьор на една от линейките. Тя е част от доброволческата организация "Бамберг Украйна", основана първоначално като културно сдружение от украински студенти в Германия, но след 24-ти февруари 2022 година всичко се променя. "От тогава се концентрираме върху хуманитарната помощ", разказва Катя.

"Ние поддържаме контакт с партньори в Украйна, от тях научаваме от какво имат нужда и организираме дарителските кампании, закупуването на техниката, логистиката, оформянето на митническите документи. Събрахме парите за линейките от частни дарители, от фирми, фондации и други организации. Организирахме няколко събития, на които присъстващите ни помогнаха със средства, защото подкрепят нашата кауза. На някои от тези събития успяхме дори да съберем парите за няколко линейки накуп".


На финала на дарителската кампания се включва и Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия. Научава случайно за дарителската кампания и бързо решава да се включи като шофьор на една от линейките.

"Пред очите ми са кадрите от първия ден на руската инвазия в Украйна и тогава изпитвах едно чувство на безпомощност. Ние в България имаме повече опит с руското отношение към бивши съветски републики, изобщо към бившия Източен блок, но това някак си преля наистина чашата. Подпомагал съм по някакъв начин Украйна след войната, но не по този активен начин и съм изключително горд и щастлив, че мога активно да участвам в едно такова нещо. Когато се обединим, резултатът е, че ще доставим 14 линейки. Всяка една линейка спасява средно 5 човешки живота на ден".


Вечер, когато пристигнат в следващия град по маршрута, всички признават, че страхът от руски удари пътува с тях, особено след като Русия след дълго време тази седмица отново нанесе масирани удари по Западна Украйна.

"Имам три деца - разбира се, че ме е страх. За пети път пътувам до Лвов. Миналата година пак имаше ракетни удари, трябваше да пренощуваме в скривалището на хотела, слава Богу нямаше пряка заплаха за нас, но сега ми се струва, че е малко по-опасно от друг път", казва Себастиян Херман, но пак би тръгнал".

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Весела Владкова.

По публикацията работи: Недит Георгиева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна