Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Острова: Родиха се бебета с ДНК от трима души

Снимка: pixabay.com/bg

Осем бебета са родени във Великобритания с участието на генетичен материал от трима души, за да се предотвратят опустошителни и често фатални състояния, казват лекари. Методът, разработен от британски учени, комбинира яйцеклетка и сперма от майка и баща с втора яйцеклетка от жена донор.

В страната техниката е легална от десетилетие, но сега вече е налице първото доказателство, че тя води до раждане на деца без нелечимо митохондриално заболяване. Това състояние обикновено се предава от майка на дете, лишавайки тялото от енергия, което може да причини тежко увреждане и някои бебета умират в рамките на няколко дни след раждането. Двойките знаят, че са изложени на риск, ако предишни деца, членове на семейството или майката са били засегнати.

Децата, родени чрез техниката, наследяват по-голямата част от своята ДНК от родителите си, но също така получават малко количество, около 0,1%, от втората жена.

Митохондриите са малки структури в почти всяка наша клетка. Те са причината да дишаме, тъй като използват кислород, за да преобразуват храната в енергия, която телата ни използват като гориво.

Дефектните митохондрии могат да оставят тялото с недостатъчна енергия за поддържане работата на сърцето, както и да причинят мозъчни увреждания, гърчове, слепота, мускулна слабост и органна недостатъчност. Около едно на 5000 бебета се ражда с митохондриално заболяване. Митохондриите се предават само от майка на дете. Тази новаторска техника за оплождане използва и двамата родители, и жена, която дарява здравите си митохондрии. Бебето е генетично свързано с родителите си, но не би трябвало да има митохондриални заболявания.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна