Вицепрезидентът Илияна Йотова каза, че очаква информация от засегнатите институции по въпроса с оттеглените показания на бившия заместник-кмет на Варна, който твърди, че КПК му е оказвала натиск.
Тя каза, че от вчерашния и днешния ден въпросите стават все повече. По думите ѝ вчерашният протест е бил справедлив.
Вицепрезидентът Илияна Йотова коментира, че в еуфорията около приемането на България в еврозоната доклада на Европейската комисия за върховенството на закона у нас е останало на заден план.
"Той беше потулен, нямаше изявления, нямаше позиции, а констатациите там не само че са същите като от предишния, но са още по-тревожни и това трябва да покаже и на Народното събрание, и на изпълнителната власт, че е крайно време да се вземат наистина конкретни мерки и законодателни промени. Това казва Европейската комисия за България", каза Йотова.
Успехът или неуспехът при въвеждане на еврото у нас, освен от мерките срещу ръста на цените и борбата със спекулата, зависи от това хората да са сигурни, че в държавата има правила, каза Йотова.
"Аз твърдя, че сме се затворили в себе си, покрай нас минават изключително важни и значими теми, в които България отсъства. Няма никаква позиция, нито на изпълнителната власт, няма го и министър-председателят. По отношение, например, на евентуалните мита, ние не сме на самотен остров. Ние сме държава-член на Европейския съюз. Ние нямаме мнение за изключително странната многогодишна финансова рамка, която вчера комисията предложи по две невралгични за България теми - програмата за развитие на селските региони и кохезионната политика, които са доста застрашени от това, което вчера чух. Аз такава безволева липса на позиция на българското правителство не съм виждала от много години", допълни тя.
"16 милиарда нови заеми са, как да се разчита финансовата политика на кабинета? Каквито и да са условията, това ще плащат не вече внука ми, а и правнуците ми. Защото ние не знаем за какво се вземат тези пари, а финансовото министерство мълчи по случая. Имаме упреци също от страна на тези рейтингови агенции, че прекалено много се дава за публични харчове и за публични разходи. Как се дават тези пари при положение, че доходите вече трета седмица значително изостават от покачването на цените", заключи Йотова.