Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Година след опостушителния пожар във Воден и Крайново още няма покритие на телефоните

| Репортаж
с. Воден
Снимка: Даниела Костова

Семействата в селата Воден и Крайново, които останаха без дом след по времена опустошителния  пожар преди година, вече имат нови жилища. До края на септември те ще напуснат фургоните, които обитават вече 12 месеца.

В пожара, пламнал в ранния следобед на 16 юли 2024 година, изгоряха десетки къщи, 13 домакинства останаха без подслон и покъщнина. 

Година по- късно сглобяемите постройки, в които занапред ще живеят пострадалите вече са факт, остават довършителни дейности и се очаква да приключат до два, три месеца. 

Споменът за огненият ад, обаче остава. 11- годишната Яница от Бургас, която е била на гости на баба и дядо си спомня, че не се е уплашила, когато димът и пламъците, приближили техния дом, но се притеснила какво може да се случи с дядо й и баба й. 

Разказите за стихията, помела за минути дългогодишния труд на няколко поколения, са много, но емоциите вече са до голяма степен свързани с ежедневието,  в което проблемите също не са никак малко. 

А, един от водещите  проблеми, който остава неразрешен е липсата на мобилно покритие, въпреки обещанията, дадени по време на пожара от министри и представители на институции. За ранно предупреждение за бедствия във Воден и Крайново не може и дума да става, уточни кметът Христо Христов.

"BG Alert има връзка с мобилните оператори, няма ли нормален обхват на мобилните телефони, няма как да получат хората съобщения за всичко онова, което предстои, не дай Боже да се случва в момента", казва кметът.

Опостуштелния пожар в с. Воден

Жителите на Воден са скептични, че някога ще могат да говорят нормално по телефоните си.

"Няма покритие, аз се качвам по баирите да търся нормално покритие. Ходим, ей там горе, до църквата или на високото има един паметник, там ходим, за да имаме някакъв контакт с близките", споделят хората от селото.

"Аз съм директор а Дома за възрастни хора в село Воден. Апелирам към държавата да вземе сериозни мерки с мобилното покритие в селото, имам 30 потребители, които не могат да се свързват  с близките си, аз също не мога, а хората се притесняват и от цяла България трябва да дойдат тук, за да разберат как са близките им", казва Златка Янева.

И докато за местните това е ежедневието, хора, пристигнали от големи градове само за летния сезон са възмутени.

"Няма връзка със София, обикалям от няколко дни, това не е нормално, чист битовизъм, XXI век да няма връзка, това е един вид дискриминация," споделят проблема и гостите в селото.

От ръководството на общината в Болярово многократно са сигнализирали за проблема, писали са писма, оплаквания, включително и предупреждения за гражданско неподчинение, но без резултат.

"Държавата трябва много сериозно да се замисли и да направи нещо за тези региони. Ние не сме втора ръка, плюс това ние сме външна граница на Шенген! От тук започва България!", допълни кметът Христов.

Подробности чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна