С пълно единодушие от 176 гласа "за" парламентът прие на първо четене внесения от Министерския съвет проект на промени в Наказателно-процесуалния кодекс.
Измененията предвиждат разпитът на вещи лица да може да се извършва и чрез видеоконферентна или телефонна връзка, когато експертите са възпрепятствани да се явят пред съда по уважителни причини или когато те поискат това. Целта е да се ограничат случаите на отлагане на дела заради отсъствие на вещи лица, обясни министърът на правосъдието Георги Георгиев.
Повишават се изискванията към експертите в областта на съдебните автотехнически експертизи, като се въвежда изпит за признаване на правоспособността им, както и ежегодно повишаване на професионалната им квалификация. Изключение от тези правила ще важи само за заемащите академична длъжност доцент или професор в университети, научни организации и БАН.
Списъците с вещи лица ще се актуализират и допълват два пъти годишно от комисиите за утвърждаване на списъците на вещи лица, които също ще заседават два пъти годишно.
Срокът за предложения между първо и второ четене беше намален на 3 дни.
Отхвърлени бяха законопроектите, внесени от "Възраждане" и ПП-ДБ.
От "Възраждане" предлагаха разширяване на забраната обвиняем да приближава пострадалия, включвайки и членовете на неговото семейство, дома и местоработата му, както и даваха възможност органът по разследване да може да извършва разпит на свидетел и чрез видеоконферентна връзка.
От ПП-ДБ предлагаха използването на специални разузнавателни средства и специални способи за наблюдения за разкриване на престъплението организиране на боеве с животни. Само 11 депутати от собствената им 36-членна група участваха в гласуването, а 1 се въздържа.