Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"В българското овцевъдство гори пожар, а ние действаме все едно, че говорим за ланския сняг"

Симеон Караколев за шарката по дребните преживни животни: Пожарът вече гори и у нас!

За пореден път влизаме неподготвени в подобна криза, подчерта съпредседателят на НОКА

| Интервю
Снимка: Таня Милушева

Близо 100 огнища на шарка по дребните преживни животни вече има у нас. Над 10 000 са унищожените животни. Животновъдите са разтревожени, но дават разнопосочни сигнали и искат противоречащи си неща от институциите. 

"Това нещо за нас е вече пожар. Само че този пожар не може да бъде изгасен толкова бързо, колкото всички ще очакват", коментира пред БНР Симеон Караколев - съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА).
"За пореден път влизаме неподготвени в подобна криза", констатира той и напомни, че "този пожар" гори от миналата година в съседна Гърция. 

"Мислим си, че нас няма да ни засегне, т.е. гори дворът на комшията, но няма да прехвърли при нас. За голямо съжаление се оказа, че не е така. Пожарът вече гори и у нас. На този етап "хубавото" е, че е локализиран в една област. По най-бързия начин трябва да се наложат всички мерки това заболяване да остане само в тази област", призова Караколев от ефира на предаването "Преди всички".

Той отбеляза и проблемите, довели до тази ситуация - нелегални нощни пазари, липса на превантивни мерки за нелегално придвижване на животни, липса на регистър на търговците на животни. Караколев допуска, че една от заразените ферми е купила животно точно от такъв пазар. 

Животновъдите призоваха МВР да контролира пътищата за нелегален транспорт на животни. В противен случай самите те ще го направят. 

Според него имаме време да вземем бързи мерки, за да не се допуска случилото се в Гърция.

"В българското овцевъдство гори пожар, а ние действаме все едно, че говорим за ланския сняг", смята той.

Симеон Караколев призова министерството да инициира законодателна промяна, с която да се преразгледат методите за изчисляване на обезщетенията при евтаназиране на животни. 
Над 20 организации в животновъдството изпратиха и писмо до министъра на земеделието с настояване веднага да се започне поголовна ваксинация на всички животни. Според Караколев обаче това би бил най-лошият път, по който може да се тръгне. За него това са крайни мерки. И обясни:

"70% от овчето мляко в България се преработва и изнася в трети страни. При евентуална ваксинация има строги разпоредби на Световната организация за здравеопазване на животните. Гърция затова не ваксинира вече 1 година и са дали вече близо 200 хил. животни. Икономически ще пострада. Това е една бавна смърт. Възбраната не е за месец или година, тя продължава до 5 години. За 70% от фермите в България и предприятията, които се занимават с тази дейност, това ще е катастрофа. България не може да изяде това сирене".
Караколев очерта и възможните хипотези при поголовно или кръгово ваксиниране. 

Днес от 11 часа има заседание на Централния епизоотичен съвет. На него ще бъдат обсъдени всички варианти пред България и съответните щети, както и за приближаващия син език, чието разпространение е неконтролируемо. На съвета днес ще бъде повдигнат въпросът за това дали са поръчани ваксини за този нов тип вирус, посочи Симеон Караколев.

Цялото интервю на Веселина Миланова със Симеон Караколев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени