След десетки жалби от Плевен заради липсата на питейна вода омбудсманът Велислава Делчева се обърна към министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов с настояване да бъдат предприети спешни мерки за разрешаване на проблема.
Делчева настоява за алтернативно осигуряване на питейна вода за местата на воден режим, включително и с водоноски.
Вчера, след среща на министъра с областните управители и кметовете на Плевен и Ловеч, беше обявено, че проблемът с липсата на вода в Плевен ще започне да се решава идната седмица със сондажи за нови източници, а идния месец ще започне ремонт на водопроводната мрежа.
В отговори министър Иван Иванов посочи, че дългосрочните мерки, за които настоява омбудсманът бяха публично обявени пред медиите вчера, след среща с кметове, областни управители и ръководството на ВиК Холдинга. Иванов отбелязва, че се работи по търсенето на алтернативни водоизточници и че водопроводна мрежа, чиято амортизация в повечето случаи е основен проблем за недостига на вода не само в Плевен, е собственост на общините.
Министърът уверява, че негово ведомство разглежда и финансира с приоритет всички ВиК проекти, подадени от общините в инвестиционната програма.