Правителството реши да увеличи капитала на Българската банка за развитие (ББР) с 4 милиарда лева. Парите ще бъдат инвестирани в нови индустриални зони, в изграждане на нова ВиК мрежа, както и в сектор "отбрана".
Българската банка за развитие е еднолично акционерно дружество. Правата на държавата в него се упражняват от финансовия министър. Банката работи и по специален закон.
"Една от основните цели на банката е да осигурява инструменти за финансиране на публични инвестиции и проекти, които са приоритетни за икономиката на страната", обясни финансовият министър Теменужка Петкова и уточни, че 4-те милиарда лева, с които ще бъде увеличен капитала на банката, няма да се отразят върху бюджетния дефицит:
"За да няма спекулации по тази тема искам да сме напълно ясни. Целта на увеличаването на капитала на Българската банка за развитие е свързана с дългосрочната възможност на банката да осигурява финансиране за инвестиции във важни за икономическия сектор проекти, които държавата е определила като приоритетни".
Изброи и секторите, в които се очаква банката да инвестира средства.
"Това е реиндустриализацията на районите, изграждането на индустриални зони, рехабилитацията и изграждането на нова ВиК инфраструктура, зелената енергия, енергийната ефективност. Много важна част от плана за инвестиции на банката са свързани със сектора на отбрана и сигурност".
Средствата за увеличаване капитала на банката ще бъдат възстановени по сметка на финансовото министерство.
"Този подход при съхранението на средствата, на практика, ще даде възможност тези средства да се обслужват от сметка в Българската народна банка, което, от своя страна, ще осигури на практика публичност, прозрачност по отношение на тези средства".