Много хора преоткриха доброволчеството, подчертава пред БНР Мартин Георгиев, доброволец от формированието към Столичната община и член на Националната асоциация на доброволците. Тази година той се е включил в гасене по време на пожарите в Рила и край Илинденци, както и в Понор, Софийско.
"Интерес наистина има. Ако искаш да си доброволец, трябва да имаш свободно време. Всяка година имаме кампания за наемане на нови доброволци", разказва Георгиев.
По думите му, там, където са се опарили, виждат ползите от доброволците и започват да развиват доброволните формирования.
Георгиев напомня, че за да участваш в гасенето на пожар, не бива да идваш по джапанки.
Дрехите следва да са от памук или вълна, без синтетика, а обувките, които използват доброволците, са специални – издържат до 300 градуса. Необходими са още надеждна маска и очила.
"Важното е да не ти влиза дим в очите."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.