Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зеленски: Международното право работи само когато по-голямата част от нашите съюзници са готови да го защитят

Автор:
Снимка: АП/БТА

В обръщение пред Общото събрание на ООН украинският президент Володимир Зеленски каза, че светът преживява най-разрушителната надпревара във въоръжаването в човешката история, предаде Ройтерс.

Той обвини руския президент Владимир Путин, че се стреми да продължи войната, като я разшири отвъд Украйна. 

"Международното право работи само когато по-голямата част от нашите съюзници са наистина готови да го защитят. И дори тогава то не работи без оръжия. Това е ужасно, но без тях нещата биха били още по-лоши", заяви още Зеленски в речта си пред Общото събрание на ООН.

По думите на украинския президент все още не е постигнато примирие в Украйна и "причината е, че Русия отказва". 

"Украинците са миролюбив народ. Те са народ, който иска да живее свободно, в собствената си независима страна. Ето защо инвестираме в отбрана", заяви украинският президент.

И още: "Спирането на Русия сега е по-евтино от терзанията за това коя ще бъде силата, която ще създаде дрон, който да може да носи ядрена бойна глава. Трябва да използваме всичко налично и всички заедно, за да накараме агресора да спре".

Освен на войната в Украйна Зеленски обърна внимание и на ситуацията в Сирия:

"Дори и сега, след всички тези промени в страната, Сирия трябва да се обърне към света с молба да облекчи санкциите, които задушават икономиката ѝ. Сирия заслужава подкрепата на международната общност", каза той.

Също така Зеленски говори и за връзката между ситуацията в ивицата Газа и ООН:

"Международната общност се отдръпва от ООН като глобална система. Тя се превръща просто в изявления. И всичко, което се случва в Газа, ми напомня за това постоянно", каза той.

По-рано Зеленски се срещна с американския президент Доналд Тръмп, който промени позицията си за Украйна, като каза, че Киев може да си върне териториите, завзети от Русия, с подкрепата на Европа и НАТО и благодарение на натиск върху руската икономика. 
По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна