Службата за гражданска защита в Ивицата Газа съобщи, че Израел е нанесъл удари въпреки призива на американския президент Доналд Тръмп за незабавно спиране на бомбардировките.
По-рано Израел обяви, че се подготвя за изпълнение на първия етап от плана на Тръмп за освобождване на израелските заложници в Газа.
Палестинското радикално движение обяви, че приема някои части от плана, който включва освобождаване на всички израелски заложници и предаване на властта в анклава на палестински технократи. В някои сфери са необходими още преговори, заявиха представители на Хамас.
"Нощта беше много бурна. Израелската армия нанесе десетки удари и артилерийски обстрел срещу град Газа и други райони на ивицата Газа въпреки призива на президента Тръмп да се прекратят бомбардировките“, заяви говорителят на Службата за гражданска защита в Ивицата Газа Махмуд Басал. 20 къщи са били разрушени по време на нощните бомбардировки. По-рано американският президент посочи, че Израел незабавно трябва да спре бомбардировките на анклава, за да започнат преговори за прекратяване на огъня.
"Днес е велик ден. Ще видим как ще се развие. Сега трябва да финализираме подробностите. Получихме огромна помощ. Всички бяха единодушни в желанието си тази война да приключи и да видим мир в Близкия изток, и сме много близо до постигането на това", каза още Тръмп.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че отговорът на Хамас на предложението за мирен план на президента Тръмп е „окуражаващ“ и че „този момент трябва да бъде използван“. Тя добави, че Европа ще подкрепи всички усилия за прекратяване на войната и ще насърчи решение за две държави.
Френският президент Еманюел Макрон заяви, че освобождаването на заложниците и спирането на огъня са много близо. Британският премиер Киър Стармър каза, че частичното приемане от Хамас на плана на американския президент Тръмп е "значителен напредък".
Турският президент Реджеп Ердоган обяви, че „отговорът на Хамас на плана за прекратяване на огъня в Газа представлява конструктивна и значителна стъпка към постигането на траен мир“.