"Бягане за животните" ще събере днес в Борисовата градина в София както хора, така и техните домашни любимци. Целта е набирането на средства за разкриване на киберпрестъпления срещу животни, както и спирането на строежа на мегаферми в България.
Регистрацията започва в 10 часа, а самото бягане ще бъде от 11 часа край езерото "Ариана" в Борисовата градина. Събитието се провежда за седми път и за него няма възрастови ограничения. Специално за най-малките участници са предвидени изненади, посочват организаторите от сдружение КАЖИ.
Даренията от бягането ще бъдат използвани за две кампании на организацията, която разкри през март престъпленията от Перник с мъчения на животни онлайн.
Председателят на КАЖИ Петя Алтимирска обясни какви са планираните дейности.
"Това, което искаме да постигнем тази година, е да спрем разширението на една от най-големите ферми за кокошки носачки в България. Целта на тази ферма е да увеличи капацитета си от 550 000 кокошки носачки в клетки на 1 150 000. Това е двойно увеличение на капацитета. Считаме, че създаването на мега фермите в толкова огромни мащаби, толкова голямо количество животни на едно място, е жестокост както за околната среда, така и за животните, така и за хората, които живеят в региона", oбясни Алтимирска за кампанията, насочена срещу мегаферма в района на Дебелец.