"Няма такова нещо като празно пространство или празно време. Винаги има нещо за гледане, нещо за слушане. Всъщност колкото и да се опитваме да създадем тишина, не можем", казва един от най-влиятелните композитори, авангардисти и теоретици — Джон Кейдж. Технологиите, които той използва в арт инсталациите си, често зависят от сензори, улавящи звуци в реално време, в цялата им непредвидимост.
Идеята е, че материалите "говорят", и е важно да можем да ги "слушаме", защото те могат да сигнализират за натрупващо се напрежение, за опасности и предстоящи аварии.
С тази отговорна и фина материя се занимават инженерите, които използват метода на акустичната емисия. Какво представлява той — разказва доц. д-р инж. Диян Стаматов, комуто е поверено закриващото събитие на Фестивала на науката във Варна.
Слушайте!