Правителството работи с европейските ни партньори за решаване на ситуацията около рафинерията в Бургас след санкциите на САЩ срещу "Роснефт" и "Лукойл" и техни дъщерни дружества. Това стана ясно след съвещанието при премиера Росен Желязков с министри и ръководителите на служби. Министърът на енергетиката Жечо Станков обяви, че са осигурени горива поне до Нова година.
След съвещанието при премиера министър Жечо Станков обяви, че държавата има ясен план какво да прави след американските санкции, засегнали рафинерията в Бургас:
"Към момента правителството има ясен план за действия относно "Лукойл". Аз като ресорен министър ще го задействам. Първо, ще бъдат извършени проверка и мониторинг на запасите от гориво. Българските граждани трябва да бъдат спокойни, обезпечени са горивата от страна на държавата. До края на годината количествата са изцяло гарантирани".
По темата със санкциите България ще работи в координация със страните членки на Европейския съюз и американската страна, допълни правосъдният министър Георги Георгиев:
"Ние сме във връзка с американските ни партньори и със службата, която налага тези санкции, с оглед тяхното прилагане по правилен начин и с оглед необходимостта от обезпечаване на работата на рафинерията".
Не е повод за паника, а за повишаване на вниманието, за актуализация на оценката за риска, каза още Георгиев:
"България не е сама в тази ситуация и други европейски държави имат рафинерии, които попадат под санкциите. Заварените стари планове са неактуални, затова правителството разработва нов", добави Георгиев и каза, че България е във връзка с американските служби, които налагат санкциите.
И двамата министри - Станков и Георгиев отправиха апел към политическите си опоненти да не спекулират с темата.
Пред премиера Росен Желязков специалните служби са докладвали предприети от тях мерки за обезпечаване сигурността на рафинерията.
"Включително с осигуряване на капацитет, жива сила и предприемане на всякакви други мерки предвид различните инциденти, които се случиха в няколко европейски държави", посочи Георгиев.