Двама бивши полицаи, обвинени, че са ескортирали пиян и дрогиран шофьор, причинил тежка катастрофа със загинал френски гражданин преди три години, бяха оправдани по всички обвинения. Софийският градски съд призна за невинни Любка Гечева и Георги Малински по обвинението в длъжностно престъпление, а Малински и за получен подкуп.
Случаят е от 2022 година, когато - пиян и дрогиран, Димитър Любенов удря със 195 км в час, при разрешени 80, автомобила, в който се возят френските туристи. Мъжът умира на място, а съпругата му премина през месеци лечение.
Още в началото на разследването Любенов разказва, че малко преди фаталния инцидент е бил спрян от полицейски патрул. Той им предложил 200 лева, за да не го задържат, а те, освен че приели, го ескортирали до Околовръстното шосе. Минути по-късно Димитър Любенов връхлита върху автомобила с френските туристи.
От разследването срещу него прокуратурата отдели материали срещу Георги Малински и Любка Гечева. Двамата бяха обвинени, че не са докладвали на дежурната част за катастрофата и че не са помогнали на пострадалите, а Малински - и че е взел подкуп от 200 лв.
Мотивите на съдия Снежина Колева и двамата съдебни заседатели все още не са публикувани, а присъдата "невинен" - неокончателна.
Делото срещу Димитър Любенов все още е на първа инстанция. След няколко месеца под стража той е с мярка за неотклонение "домашен арест". Обвинението му е за причиняване на смърт при евентуален умисъл, което е сред най-тежко наказуемите престъпления, включително и с доживотен затвор.
Катастрофата на Околовръстното шосе стана два месеца, след като бившият футболист Георги Семерджиев прегази дрогирани с над 160 км в час две момичета на столичния булевард "Черни връх". Делото срещу него приключи окончателно този май и той вече изтърпява 20-годишната си ефективна присъда
По публикацията работи: Мария Йорданова
Последвайте ни и в
Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!