Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Абонданца: Можем да растем заедно с националките

Марчело Абонданца
Снимка: БФВолейбол

Новият селекционер на женския национален отбор по волейбол Марчело Абонданца сподели пред сайта на федерацията ни първите си впечатления и цели след назначението си начело на тима. Италианският специалист, който вече има един успешен период в България, говори за мотивацията си да се върне, очакванията от новия състав и пътя, който стои пред отбора.

"Видно е, че расте едно талантливо поколение, което вече показва солидни резултати на европейски и световни първенства. Оценявайки качествата, които на този етап имат тези състезателки, както и хоризонта пред тях, за мен беше напълно естествено да изпратя своята кандидатура. Вярвам, че можем да растем заедно - и аз като треньор, и отборът като колектив", започна наставникът.

Абонданца говори и за пътят на националките.

 "Очаквам да направим онази стъпка, която ни липсваше преди 12 години - един млад отбор да направи скок към следващото ниво. Това е процес, който вече е започнал, защото България в момента има много, много интересен отбор. Потенциалът е налице, но ще са нужни време, постоянство и работа. Убеден съм, че този отбор може да израсне и да се бори с водещите сили в Европа.

Когато целта е растежът, е трудно да се поставят конкретни резултатни цели. Преди всичко трябва да се види докъде може да израсне отборът като единство и като стил на игра. За мен резултатите идват след това - те са естествен плод на развитието. Това е най-важното: да разберем колко може да се развие този състав и каква инвестиция във време и ресурси ще бъде направена от федерацията, за да се подкрепи този процес", допълни селекционерът.

Марчело Абонданца е оптимист, че този отбор е готов за големи неща в близко бъдеще. Той призна, че е следил развитието на България и след напускането си на поста през 2014 година.

 "За съжаление, след онзи период отборът не успя да постигне значими резултати. Все пак успяха да се класират на световни първенства и с Лоренцо направиха много добро европейско първенство, достигайки до първите осем - и това е хубав резултат. Сега ще се опитаме, с младите състезателки, които България притежава, да направим следващия скок в развитието на отбора", завърши той.


По публикацията работи: Любомир Тодоров
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна