Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Кеворк Мардиросян и работата му отвъд океана

Снимка: Албена Безовска
Проф. Кеворк Мардиросян е роден в България. Преподава в едно от най-престижните музикални учебни заведения в САЩ - Jacobs School of Music – Indiana University. Носител е на множество международни отличия като изпълнител. Концертирал е по цял свят – Франция, Германия, Испания, Япония, Китай, Италия, САЩ.

По време на следването си в Националната музикална академия “Панчо Владигеров” Кеворк Мардиросян учи при проф. Антон Хаджиатанасов и проф. Владимир Аврамов. По-късно е специализант на Артур Грюмо в Брюксел и на Ифра Нийман – в Guildhall School of Music. Между 1990 и 1995 г. преподава в Университета в Централен Арканзас. Провежда майсторски класове в Европа, Азия и САЩ. Част е от трио “Капеле”, в което си партнира с Лий Филипс – пиано и Фелис Фаръл – виолончело. Трио “Капеле” е една от най-добрите камерни формации отвъд океана.
Макар и далече от родината си, проф. Мардиросян постоянно подкрепя младите български таланти, които искат да продължат обучението си отвъд океана. Прави всичко възможно и да популяризира българската музикална култура в САЩ. Наскоро той беше част от цигулковото жури в петото издание на Международния конкурс “Панчо Владигеров” - Шумен. Проведе и майсторски клас в Националното музикално училище “Любомир Пипков” в София. Ето какво разказа проф. Мардиросян за слушателите на Радио България:

“Повече от три години преподавам в Джейкъбс скуул, Индиана. Работя в прекрасна атмосфера, с прекрасни колеги и студенти. Същевременно концертирам, много пътувам, водя майсторски курсове по цял свят. Класът ми е от около 20-25 студенти. Винаги съм имал доста българи – обикновено между шест и осем деца, сега са само трима. Останалите ми студенти са от цял свят – азиатци, европейци, американци. Когато се връщам в България, винаги си спомням с носталгия за 70-те и началото на 80-те години на миналия век. Тогава у нас имаше много активен концертен живот. Никога няма да забравя доайените на българската музикална култура, с които ме срещна съдбата ми на музикант. Учил съм при някои от най-известните имена на цигулковата школа у нас. Когато станах концертмайстор на Пловдивска филхармония, моят първи диригент беше големият наш музикант Добрин Петков. Помня и многобройните концерти и гастроли на много световни артисти от най-висока класа, които бяха на върха на славата си.”

Проф. Мардиросян е утвърден и уважаван педагог. Много от неговите студенти са лауреати на международни конкурси, имат солова кариера или са част от водещи световни оркестри.

“Това, което направих веднага, след като се установих в САЩ, е да помогна на много български деца и да ги взема в класа си – продължава проф. Мардиросян. Радвам се, че го направих. Спокоен съм, като знам, че всеки от тях сега е в добър оркестър или преподава в хубаво училище и има силен клас по цигулка. Университетът на Индиана е много влиятелен – не само в САЩ, но и в цял свят. Искам да направя връзка между учебните заведения в София и Университета на Индиана. Има фондация към университета, която ще помогне за някои от разноските. Имаме подкрепата и на посолствата. Много бих искал учениците и преподавателите от музикалните училища и академии у нас да дойдат в САЩ за концерти, обмяна на майсторски класове. Както и представители на университета в Индиана да посетят България. Вярвам, че това е възможно и ще се осъществи.”
По публикацията работи: Албена Безовска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"На края на земята"

Малко преди ремикса на Фабрицио Паризи на песента "Двама", поставяща началото на цял техен съвместен проект, певицата Деси Добрева представи новата си авторска песен "На края на земята". Музиката и текстът са нейни, за аранжимента се обръща към Юлиян..

публикувано на 10.01.25 в 10:15

"Везна"

42-та песен от проекта "Пеещи артисти" е "Везна" в изпълнение на Атанас Пенев, познат като фронтмен на група Б.Т.Р.  Момчил Колев е написал музиката по стиховете на поета Калин Донков. Аранжиментът е на Калоян Колев. Васил Стефанов и Стефка..

публикувано на 03.01.25 в 10:15

"Ключът е Сол" отключва спомените за бащиния дом

Влизаме в новата година с много топлина, която ни дава песента "Ключът е Сол". Поетесата Джина Дундова е намерила вдъхновение за стиховете по време на гостуването си в Тетевенския балкан. Посветила ги е на композитора Димитър Гетов, който е автор на..

публикувано на 02.01.25 в 10:15