Община Смолян е разположена в средната част на планината Родопи. Територията й обхваща град Смолян и 85 села. Всяко населено място се слави с характерни традиции и обичаи, които са неизменна част от колоритния културен облик на района. Всеки сезон се радва на много туристи от страната и чужбина, а местните празници дават добра възможност за развитие на временен и устойчив бизнес.
Един от най-мащабните проекти, както за община Смолян, така и за страната, е спортно-туристическият център „Перелик”. По думите на кмета г-жа Дора Янкова проектът се реализира на основата на публично-частно партньорство с местен инвеститор. Предвижда се високопланинският ски курорт да е най-модерният у нас и да дава сериозни приходи в общината. От него ще печелят също хотелиери и търговци.
© Снимка: БГНЕС
„На територията на общината сме се опитали преди всичко да обновяваме и създаваме еко пътеки, да осигуряваме посещения в пещери и поддържаме автентичния фолклор – споделя Дора Янкова. – Има доста възможности за спелеология, алпинизъм, игри на открито. Стремим се да съхраняваме традицията, за да може на туристите да не им е скучно. Селата Арда, Могилица и Смилян превърнахме в туристически центрове, а в района на село Търън легендата за Момчил Войвода, който се борел срещу османското нашествие, оживява при разкопките на неговата крепост. Всичко това развива икономиката на общината. В Момчиловци, в сградата на старото училище, открихме с финансова помощ от Норвежкото правителство Център за доброволчески, академичен, научен и образователен туризъм. Негова цел са опазването на околната среда и съхранението на автентичния бит и култура. Центърът е единствен по рода си в Европа. В село Левочево пък има конна база, където се провеждат конни надбягвания и се развива конен туризъм. Всяка година на празника Сирни Заговезни в Широка Лъка има кукерски фестивал. На фестивала състави от цялата страна впечатляват със своите облекла и танци. В нашия край се организират и летни академии, в които участват над 100 деца от различни части на света. Преподават им водещи учители по пиано, цигулка, китара и оперно пеене. В общинския културен календар поддържаме традиционните събори, на които се стичат много хора. Атрактивен е този в село Гела на който има национално надсвирване с гайди, а Роженският събор и Орфеевите дни са истински празник на автентичния родопски фолклор. На 30 октомври предстои празникът на фасула в село Смилян. За едрия и вкусен смилянски боб се знае в цяла България. В края на юли се наложи международният етно джаз фестивал, а отскоро имаме инициатива и за рок мото фест. Една палитра от събития, които помагат за развитието на туризма.”
Дора Янкова е на мнение, че местните хора трябва да мислят в перспектива за своя бизнес. Добрите условия за нощувка и качествената храна са много важни, но трябва да се учат и чужди езици. А когато за всички дейности се мисли комплексно, печелят и общината, и нейните жители.
Успешна туристическа индустрия не може да се развива без модерна инфраструктура, водоснабдяване, канализация и енергийна ефективност. „Работим активно за това, както с местен ресурс и държавни средства, така и с европейски фондове”, отбелязва кметът.
„Община Смолян в много случаи, без да се хваля, дава добри практики за общинско поведение в България. Много модели сме извели и вървим смело напред – допълва Дора Янкова. – Най-хубавото и най-важното е, че тук има хармония между природа, човешко общуване и развитие. Чудната планина и трудолюбивите родопчани, местните занаяти и фолклор – в това ни е силата и своеобразието на общината.”
Те радват окото, сбъдват желания и лекуват. Хиляди пясъчни колони, малки и големи, наподобяващи хора, растения или митични животни, са осеяли обширна територия от 50 кв. км в околностите на град Варна. Произходът им до ден днешен не е напълно..
Стари български села с уютни къщи за гости, тишина, разходки сред природата и вкусна домашна храна. Селският туризъм се превръща в предпочитан форма на отдих, особено сред семейства и млади хора, които избират природосъобразния начин на..
Казват, че за да опознаеш дадено място, трябва не само да го видиш с очите си, но и да го вкусиш с небцето си . Всяко българско село, всеки град или регион си има своя специфичен дъх и аромат. Един от начините да ги опознаете са кулинарните маршрути,..