Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националната гимназия за приложни изкуства в Троян на 100 години

Снимка: Мария Пеева
Среща на традиция и съвремие – с тези две думи накратко може да бъде описана изложбата по повод стогодишнината от основаването на една от най-старите школи по приложни изкуства у нас – Националната гимназия „Професор Венко Колев” в град Троян. От 15 до 30 май в галерията на Съюза на българските художници на ул. „Шипка” 6 в София, посетителите могат да се потопят в свят от багри и форми. Там са показани произведения на бивши и настоящи възпитаници на училището – керамика и живопис, графика и скулптура, иконопис и стъкло, инсталации и рекламни плакати.

© Снимка: Мария Пеева


Повече за историята на гимназията за Радио България разказа нейният директор Илиян Илиев:

Училището е създадено като школа за грънчари през 1911 г. в град Троян – един край, прочут с традициите си в керамичния занаят – пояснява той. – Само в нашето училище се изучава специалност керамика, а през последните десет години и рекламна графика. Керамиката безспорно е най-древният занаят, който човечеството познава. Троян е уникален с това, че има находища на глина, с която се изработват тези съдове. През годините тази традиция се доразвива и обогатява с нови материали, с нови технологии, авторите имат нови виждания, защото това не са само съдове за хранене. Керамиката е вечен материал, който издържа хилядолетия на предизвикателствата на историята. С него биха могли да бъдат създадени не само съдове, а и пластики, дизайнерски и пространствени решения – тоест почти целият спектър на изобразителното изкуство.

© Снимка: Мария Пеева



Някои от бившите ученици днес са част от младия преподавателски екип на гимназията за приложни изкуства в град Троян. Сред тях е Марта Димитрова, която, освен с обучение на млади творци, се занимава и с дисертацията си в областта на порцелана и стъклото в Националната художествена академия.

© Снимка: Мария Пеева



Нека узнаем от самата нея защо е избрала да учи, а след това и да преподава именно в троянското училище?

Истината е че е страхотно в училището, там са едни от най-хубавите ми спомени, защото ние сме като едно голямо семейство – припомня си Марта. – Повечето ученици са от различни градове и живеят заедно в общежитие. Освен традиционните учебни предмети, има и много часове по рисуване, керамика, рекламна графика.

© Снимка: Мария Пеева

Марта Димитрова – „Антоними” (керамика)


Според Марта керамиката развива мисленето на малките деца и им помага като никой друг материал да усъвършенстват качествата си. Преподавателите са тези, които им показват как идеите могат да бъдат претворени с помощта на керамичното изкуство, защото то не е просто традиционен занаят.

© Снимка: Мария Пеева



Много ми се иска те да знаят, че днес керамиците са равнопоставени на скулпторите, графиците, живописците, и могат да създават разнообразни творби в съвременното изкуство – казва Марта Димитрова. – На световно равнище керамиката се развива благодарение на технологичните иновации и идеи. Искам децата да правят това, което искат, и да не виждат граници пред себе си в технологичната част. Разликата между приложното и изящното изкуство все повече изчезва. Днес се правят концептуални неща тип пърформанси и инсталации, в които авторите използват керамика, за да изразят себе си и да отправят посланието си към обществото.
По публикацията работи: Мария Пеева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

БНР пита: Кои са българските посланици на културата на 2024 г.?

Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието..

публикувано на 11.11.24 в 20:05

Графити в Благоевград напомнят 20-годишната ни история в НАТО

Преди дни в Благоевград беше представен цветен графити-стенопис, създаден във връзка със 20-ата годишнина от членството на страната ни в НАТО. Стрийт-арт творбата може да се види на   ул. "Славянска" №65 и е реализирана с подкрепата на..

публикувано на 10.11.24 в 08:05
Тетяна Станева

Фестивалът "ОКО" има мисия – да покаже на българите какво става в Украйна

Повече от 100 филма, както и разнообразни дискусии по актуални теми очакват изкушените да научат повече за случващото се в момента в Украйна от първо лице. Петото издание на кинофестивала "ОКО" дава тази  възможност от 8 до 15 ноември, като за първи..

публикувано на 08.11.24 в 12:15