© Снимка: архив
Забележителен инструменталист, Недялко Недялков е сред младите майстори на българския фолклор. Свири на кавал, пише и аранжира пиеси в духа на традиционната музика, а през последните години е част от поредица интересни проекти.
Роден е в Хасково – град, известен с богатите си традиции в областта на народната музика. Семейството му е от потомствени музиканти. В началото свири на акордеон, по-късно открива любовта си към старинния кавал. Завършва Националното училище за фолклорни изкуства в Широка лъка, а по-късно – и Академията за музикално и танцово изкуство в Пловдив. Не мога да посоча конкретна личност или изпълнител, които повлияха изграждането ми като музикант – казва той и продължава:
Още от самото начало слушах не само българска народна и балканска музика, но и всичко, което привличаше по някакъв начин вниманието ми – джаз, класика. Докато бях студент в Пловдив се появиха много нови радиостанции, излъчваха непознати изпълнители, произведения. Непрекъснато търсех албуми, за да науча още и още. Всичко, което ме заобикаляше, цялата „звучаща среда” около мен, провокираше въображението ми. Слушането на различна музика обогатява неимоверно много, води до творчески хрумвания, до нови и интересни идеи.
По време на следването си Недялко е солист на Академичния народен оркестър, а скоро след като завършва Академията, получава покана от ОНМ при БНР, където работи и до днес. През годините е свирил с няколко забележителни български формации. С една от тях записва албума „Тракийска рапсодия”. През 2012 г. музикантът продължава участието си в поредицата CD-books. Ето и още подробности:
Последните ми изяви са свързани с Джорди Савал – музикант с изключително богата дискография, наброяваща повече от 150 заглавия. Имам удоволствието и честта да съм част от творческия колектив, който осъществява един от неговите проекти. Участвам в поредица записи и концерти, заедно с музиканти от Балканите, Близкия Изток, Турция, Армения, Мароко и др. Всички свирим на старинни инструменти, които „нямат дата на производство” – както Джорди често се шегува. Последният албум се нарича „Mare Nostrum”. В момента работим върху следващия – „Цикълът на живота”. Сред музикантите вече има и други българи – Валери Димчев, Пейо Пеев – гъдулка и народната певица Стоименка Учикова, моята съпруга, позната и като Тима Недялкова.
Една от последните международни групи, в които свири талантливият ни сънародник е „AKA Balkan Moon”. Така се нарича и проектът, в който участват няколко белгийски и български изпълнители.
„AKA Moon” е известно джаз трио от Белгия – пояснява музикантът. Музикантите в него са саксофонистът Фабрицио Казол, барабанистът Стефан Галан и Мишел Хаджигеоргиу. В края на миналата година групата отбеляза 20 години от основаването си, а аз имах удоволствието да участвам в един от концертите, посветени на тази годишнина. В проекта, за който става дума, белгийското трио включи забележителни български музиканти – перкусиониста Стоян Янкулов-Стунджи, саксофониста Владимир Кърпаров, който живее в Германия. Тима Недялкова изпълнява вокалната партия. Има и няколко известни имена от Белгия. Сред тях е невероятният Ча Лимбергер, който свири на цигулка и китара, пее. В основата на проекта е българската народна музика. Постарахме се да подберем теми в различни ладове и размери, за да покажем богатството и разнообразието на фолклора ни. Началото поставихме с Фабрицио, който дойде в София за репетиции. Проектът „видя бял свят”, благодарение на френската фондация „Royaumont”, която организира концерти в Париж. В края на 2012 г. го представихме на джаз фестивал в Брюж, предстои участие в „Балкан Трафик” – известен музикален форум в Брюксел.
Работата с толкова различни творци от цял свят ме зарежда с нови идеи, които се опитвам да подредя заедно – казва още Недялко. А авторският албум, който подготвям, е с традиционна българска и балканска музика. Поканил съм музиканти, мои приятели и съмишленици от дълги години – Пейо Пеев, китариста Ангел Димитров, Стоян Янкулов, Калин Вельов. Аз се изявявам с различни разновидности на българския кавал, свиря на арменски дудук и т.н. Работата ми с Джорди породи у мен интерес към старинните инструменти. Записах пиеси с един много добър изпълнител на канун от Турция, както и с Кирякос Тапакис от Гърция – майстор на уд. Много се радвам, че в последно време има все повече групи, които експериментират с интонации и ритми от фолклора, джаз и пр. Все повече са и музикантите, които имат задълбочени познания за народните стилове, фолклорните области, инструменти, за съвременната музика. Без това е немислимо да се получи качествено смесване на жанровете. Например, когато свиря с джаз групи, аз импровизирам по законите на този вид музика. Но вплитам фолклорна орнаментика, маками. Ако човек не притежава по-широк поглед, как би могъл да преживее толкова интересно приключение.
В края на 2012 г. младият музикант беше на сцената заедно с формацията „Брейкройнт”, създадена специално за джаз срещата в град Русе. Надявам се, че ще продължим да работим заедно, защото се разбираме прекрасно, а и публиката ни приема много добре – думи на Недялко Недялков.
От печат излезе книгата "Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)" с автори проф. Петър Стоянович и доц. Ивайло Шалафов. Луксозното издание с над 650 снимки, повечето от които се публикуват за..
В събота над по-голямата част от страната ще бъде слънчево. На места в низините и по долините на реките в Южна България ще има мъгла или ниска облачност, които до обяд в повечето места ще се разсеят. Минималните температури ще са между минус 6 и..
37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на създаденото току-що правителство. Други 21,4% я приемат, но не твърдо. 16,5% по-скоро не приемат формулата, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите се затрудняват да отговорят. Така..
Във вторник , 21 януари, в сутрешните часове на места в котловините и равнините ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури..
Пред Петото издание на Софийския икономически форум президентът Румен Радев заяви, че през 2024 г. демокрациите се възползваха от политическите и..
България излезе от дълга политическа дрямка – 81 дни след шестия поред предсрочен парламентарен вот Народното събрание избра 105-ото правителство на..