Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малко известни страници от музикалната ни история – цигуларят Петър Делчев

Роден е в България. Тук започва и кариерата му на солист. Малко преди да навърши трийсет години, емигрира в Германия. Изкуството на Петър Делчев е познато само на тесен кръг професионалисти, които помнят блестящия му старт през 60-те години на миналия век.

В Музикалното училище в София негов учител е Константин Зидаров, а в Академията – проф. Владимир Аврамов и проф. Георги Бадев. Едва 14-годишен печели І награда на конкурса “Ярослав Коциан” – Чехия. Пръв е не само в своята възрастова категория – той единствен е удостоен със званието “лауреат”. Спомня си и подаръците, които е получил, след като го обявили за абсолютен първенец – огромна кристална ваза и майсторска цигулка, изработена от чешки лютиер. Следват две участия в престижния конкурс “Паганини” – Генуа и цигулковото състезание в Женева. Сред огромна конкуренция е отличèн с четвърто място – и на трите конкурса. Един от италианските всекидневници пише: С цел да надникнем в бъдещето, справедливо е да отбележим награждаването на една значима четвърта премия – 17-годишния българин Петър Делчев. Запомнете това име, скоро ще го чуете отново. Каква силна и смела техника! “Един малък Хайфец!” – така беше определен той от журито... В статията са отбелязани още безпогрешната интонация и виртуозното изпълнение на трудни пасажи, с които младият цигулар е надминал далеч по-авторитетни свои колеги.

Във фонотеката на БНР се пазят записите му от края на 60-те години на ХХ век. Сред тях е “Интродукция и Рондо капричиозо” от Сен-Санс, акомпанира пианистката Златка Арнаудова.
В Германия Петър Делчев първо работи в Симфоничния оркестър на Щутгарт, а по-късно – в оркестъра на Радио Кьолн, където остава до 55-годишнината си. Тогава се налага да се откаже от цигулката по здравословни причини. През 1983 г. прави студийни записи в Радио Кьолн – камерна програма, заедно с пианиста Клаус Гирш. От тази колекция е “Московски сувенир” от Виенявски.

Две десетилетия по-късно – през 2003 г. БНР продуцира албума му “Плачещата цигулка”, в който са включени 25 популярни пиеси.
По публикацията работи: Албена Безовска

Още от категорията

Соня Йончева: Културата е не само нашето бъдеще, но е ключ към едно по-добро общество

"Или се раждаш артист, или изобщо не ставаш такъв” - ехото от истинността на тези думи на родената на 2 декември в Ню Йорк прима на световната опера Мария Калас се долавя и днес. Точно 101 години след рождението на Калас една българка, истинска..

публикувано на 02.12.24 в 16:15

"Обичам"

За Пламен Бонев De La Bona, като изпълнител и автор на музика 2024 година е изпълнена с обич. "Обичам" е заглавието на последния му сингъл, който е дал име и на най-новия му албум, събрал десет негови песни. Певецът разказва, че е работил по тази..

публикувано на 01.12.24 в 10:15

"Заключена врата"

Младият певец Тодор Гаджалов представя новата си авторска песен "Заключена врата". Тя е вдъхновена от борбата на всеки човек със собствените му препятствия и предизвикателства. "Това е история за пътя нагоре – труден, но пълен с надежда...

публикувано на 29.11.24 в 10:15