Ние, българите, сме на първо място в света по бързина на намаляване на населението. Стопяваме се драстично бързо – средно на всеки час у нас в отвъдното се преселват 8 души или 192 дневно. И ако през далечната 1950 година в България са проплакали 182 хиляди българчета, през 2011 г. са се родили едва 71 хиляди. Стигаме и до своеобразния „рекорд” на миналата година – по последни данни само 61 хиляди са родените деца. За да се прекъсне негативната тенденция, да се раждат повече деца, и то в България, трябва шоково се повишат доходите на хората, макар и да се наложи държавата да взема заеми. Това смятат експерти от неправителствения Център за демографска политика, базиран в Русе.
Искрен Веселинов, директор на центъра, е категоричен:
„Между един и два милиарда всяка година трябва да бъдат вземани като допълнително привлечени средства – било държавен кредит, било по друг начин, и да се инвестират в повишение на доходите. Всеки милиард, инвестиран в доходите, връща над 400 милиона лева на държавата под формата на данъци. Тоест, сумата не е толкова стряскаща. Драстично трябва да е и увеличението на пенсиите – в рамките на четири или пет години те трябва да се удвоят. Всъщност, икономиката трябва да заработи, трябва да се вкарат пари в държавата. И са изключително смешни твърденията как изяждаме бъдещето на нацията, вземайки кредити. Имаме нужда от рязка промяна, за да спрем катастрофалните тенденции. Защото, колкото и да даваме пари на майките, ако няма икономическа стабилност в държавата, те няма да имат желание да раждат деца при детски надбавки от 35 лева или дори 50 лева.”
„Българската социална система е една пирамида, след 20 години няма кой да плаща пенсии и социални осигуровки поради застаряващото население, високата смъртност и ниската раждаемост”, продължава Искрен Веселинов. Свой „принос” в това имат и онези около 22 хиляди души, които всяка година емигрират от България. „Предвиждаме в рамките на следващите пет години поне между 20 и 30 процента от работоспособното население да си смени местоживеенето с по-добре платена страна в ЕС. Това ще бъде началото на една катастрофа, която е неуправляема”, казва още Веселинов. Данните сочат, че след 20 години над 30 процента от стъпващите на пазара на труда ще бъдат с ромски произход, без сериозно образование, без трудови навици и без полезност за социалната осигурителна система. Според проф. Петър Иванов от Центъра за демографска политика притеснително е, че продължава да се пренебрегва въпросът с етническата структура на българското общество, което е свързано и с въпроса за източването на социалната система поради високата раждаемост на ромския етнос. По данни на ЦРУ в момента българите наброяват 4 млн. и 700 хиляди, ромският етнос – 1 млн. 300 хиляди, а българските турци са около 700-800 хиляди. Около 100 хиляди души са от други етноси. Прогнозите на Центъра за демографска политика, които съвпадат с тези на Световната банка, са, че след 20 години населението на България ще бъде 5 млн. и 900 хиляди, като българският етнос ще е 3 милиона и 100 хиляди. Броят на ромите обаче ще нарасне до 1 млн. и 800 хиляди, турският етнос ще наброява 800 хиляди, ще има и около 300 хиляди от други етноси. Но ако има спешни мерки, свързани с повишението на доходите, според Искрен Веселинов те ще намалят емиграцията, а и ще върнат нашенци, които живеят и работят в чужбина.
„Всичко това минава през харчене на пари за потребление. В България рязко трябва да се повиши стандартът на живот за сметка на допълнителни ресурси, които могат да се мобилизират. За да дойде който и да е, ние трябва да имаме работеща икономика и висок стандарт, това е разковничето за решението на демографската катастрофа. За да не бягат българите, трябва да има високи доходи, за да се върнат българите трябва да има високи доходи.
Шуменското село Коньовец отбелязва 160 години от основаването на най-стария конезавод в България. Честванията в стопанството започват на 1 ноември, където представители на Министерството на земеделието и храните и на Държавен фонд "Земеделие" ще..
В петък, 1 ноември, сутринта на места в котловините и низините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще са от 5° до 10°, в София – 6°. През деня ще е слънчево с разкъсана облачност. Максималните температури ще достигат 17° – 22°, в..
В последния октомврийски брой на "България днес" поглеждаме към актуалната следизборна политическа ситуация и даваме думата на българи отвъд Океана, които правят предложения за промени в изборните процедури, за да се улесни участието на сънародниците ни..
Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации обединява над 80 български и международни компании, които си поставят една глобална цел –..
21 гласа не достигнаха на партия "Величие" за влизане в новия парламент. Това заяви председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица..
В брой 24 на предаването говорим за (не)познатите съвременни български будители зад граница: С България в сърцето и в далечна Аржентина –..