В София цените на имотите са най-евтини, в сравнение с другите страни в Европа. Дори при съседите ни – в Белград, Скопие, Букурещ, цените са по-високи. Докато стандартните имоти във Виена започват средно от 2500 евро на кв. м., в София те стартират от 750 евро. Има и топ-оферти – най-скъпата къща в момента у нас се продава за 4 млн. евро. Какво става на пазара за недвижими имоти в началото на 2014 г., промени ли се картината след 7 г. членство на страната ни в ЕС, има ли още интерес от чужденци да купуват имот в България?
Руснаците продължават да са № 1. Те доминират на пазара по Черноморието, като 95 процента от продажбите там се реализират с тях. Напоследък интерес към покупката на втори дом има от Украйна, Беларус, Казахстан. Заради кризата в Гърция съседите ни се оттеглиха. „Те се интересуват повече от бизнес, туризъм и пазаруване у нас, но интересът към имотите е слаб“, каза в интервю за Радио България Полина Стойкова, оперативен директор на една от големите компании за недвижими имоти.
„Ние отблизо следим профила на чуждестранните купувачи и все още няма друга такава голяма група като руснаците – казва Полина Стойкова. – Интересното е, че около 20 процента от чуждестранните купувачи са в графата „други“. Тя включва много страни от цяла Европа – Франция, Германия, Холандия, Белгия, също и от по-екзотични и далечни дестинации, като американци, канадци. Всички те нямат трайно присъствие като националност, каквито са руснаците, защото при тях това е тенденция“.
Точно тези 20 процента обаче доказват, че нашият пазар е трайно позициониран в международен план като дестинация за покупка на втори дом. Интерес има към селски къщи, ски-имоти и във ваканционните селища по Черноморието. „Надявам се това да е устойчива тенденция, за да не твърдим, че пазарът ни е зависим и доминиран само от една националност“, добавя Полина Стойкова. Как се промени пазарът на имоти през последните 7 г. откакто България влезе в ЕС?
„Влизането ни в ЕС съвпадна с началото на кризата. Това стана в 2007, но отливът на британци започна да се усеща още същата година – казва Полина Стойкова. – Вместо да получим допълнителен стимул на пазара, кризата тушира този ефект. Значително обаче се улесни покупката на имот от европейски граждани и бъдещото му ползване. Това помогна да не се усети рязко силния ефект от кризата и да има потенциал за бъдещо възстановяване“.
Имотният пазар печели от членството на страната в ЕС, като привлича интереса и на руснаци, и на инвеститори от други страни, вкл. в бизнес и търговски имоти. „Потенциалът е голям и кризата ни забави, но в дългосрочен план ще има решаваща роля за имотния пазар“, добавя Полина Стойкова. Що се отнася до политическата обстановка у нас, „пазарът не само не се сви, но напротив, забелязваме раздвижване, броят на сделките нараства и започваме вече да говорим за следкризисна реалност, за нов етап от развитието“, очертава тенденциите през 2014 г. събеседничката ни. Оказва се, че икономиката и пазарът на недвижими имоти следват свой собствен ритъм, но се влияят от тенденциите в Европа и света. „А данните са положителни“, коментира Полина Стойкова.
Стигаме и до любопитните факти – у нас се продават имоти и за 3, 5, 10 хиляди евро за кв. м.
„Това са ексклузивни, уникални, неповторими като проекти и местоположение имоти. Публиката им търси „най-най“ – изобщо високия сегмент от пазара“, уточнява Полина Стойкова.
„Човек, който би купил такъв тип жилище тук, няма да разчита само на него, защото може да си позволи подобен имот и във Виена, например – прави характеристика на богатите клиенти Полина Стойкова. – Т.е. вече се търси определен висок сегмент, а не толкова, че тук е по-евтино или по-готино в сравнение с други градове. Въпросът е да купиш на няколко места. На голяма част от тези хора бизнесът им е тук, семействата им са тук, те трябва да си осигурят стандарта, които искат и който могат да си позволят“.
Пазарът в този сегмент се оказва малък. „Сделки се сключват до 1 млн. – 1.5 млн. евро. При по-скъпите имоти продажбата може да отнеме дори години“, допълва събеседничката ни. Иначе, най-често се купуват къщи до 500 хил. евро.
На днешния 6 януари, Богоявление, във всички гарнизони на страната ще бъде отслужен традиционният водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия. Тържественият ритуал в София ще започне от 11.00 часа пред Паметника на..
И тази година по традиция стотици смелчаци от Калофер и цялата страна ще се впуснат на 6 януари - Богоявление, в мъжко хоро в ледените води на река Тунджа. Ритуалът се извършва за здраве от мъже. Вярва се, че всеки, влязъл в януарските ледени води на..
През нощта ще бъде ясно, в по-голямата част от страната и тихо. Преобладаващите минимални температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в София - около минус 5°. В понеделник ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Преди обяд около Дунав, в..
Борисовата градина в сърцето на София отново ще се превърне в сцена за традиционния за Перник фестивал "Сурва". За трета поредна година софиянци и гостите..
На 4 януари честваме 147 години от освобождението /1878/ на София, която по-късно става столица на България, от османска власт. Боевете за София в рамките..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с..