Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Клуб „Хвърчило” помага на младежи с увреждания

БНР Новини

Има едно място в черноморския ни град Варна, където децата и младежите с различни увреждания – ментални и физически, намират подкрепа, съпричастност и приятели. Това е учреденият преди две години от две сърцати дами, Нари Банкова и Диана Настева, клуб „Хвърчило”.

„Общата ни цел е включване на децата и младежите със затруднения сред техните връстници.Нашата задача е да им помогнем да бъдат по-независими, по-можещи, с повече варианти за избор. Стремим се да бъдем „мост”, посредник между хората – за да сме по-толерантни, за да не се делим, а да сме заедно!”, казва Диана Настева и допълва: „Смятаме, че всеки млад човек трябва да има шанс и възможност да се чувства пълноценен. Това не се случва, ако стои затворен вкъщи и получава социални помощи, а всъщност няма приятели, няма социален живот, не се чувства реализиран. Затова сме насочили помощта си към млади хора, които все още учат или скоро са завършили обучението си, имат затруднения и търсят възможност да бъдат по-пълноценни. По този начин им позволяваме в следващите години да не бъдат затворени в дневни центрове, а да имат по-широка възможност за изява и най-вече за работа. Става въпрос за трудова дейност според техните възможности. Затова в клуб „Хвърчило” сме поставили акцент върху обучението на младите хора не за конкретен занаят, а по-скоро върху това да могат да се справят в дадена работна обстановка, да имат адекватна представа за себе си. Трябва да са наясно какво могат да изпълняват, какво е да имаш колеги, шеф, отговорности, да спазваш работното си време, да изпълняваш поставените задачи… Отделно от тренинг-центъра сме създали социално предприятие, което не просто е посредник между тях и други работодатели. Ние смятаме, че една част от младежите със затруднения, завършили училище, всъщност трудно биха се адаптирали в работна среда, за разлика от своите връстници, които нямат затруднения. Те винаги ще имат нужда от някаква помощ, от трудов асистент или социален работник, а такава подкрепа при масовия работодател трудно може да се осигури – някой да бъде ангажиран постоянно с тях. Затова социалното предприятие помага на тези, които могат да извършват определени трудови дейности. Ние им осигуряваме тази подкрепа чрез трудови асистенти, които наблюдават работата, мотивират постоянно човека да продължава. Смятаме, че тази заетост трябва да се развива повече в България.”

СнимкаКъм клуб „Хвърчило” има още два клуба. Единият е родителски, в него се събират да си помагат родители на деца и младежи с увреждания и затруднения, а вторият се нарича „Приятели”: „Организираме дейности за отдих и свободно време за забавление на младежи – посочва Диана Настева.– Това е различно от тренинг-центъра. Клуб „Приятели” е място за създаване на нови приятелства. Организираме например разходка из морската градина, посещения на някакви културни мероприятия, музеи, изложби или интересни събития в града. Посещаваме и кафе-сладкарница – всичко това е необходимо и полезно за младежите със затруднения. Ние смятаме, че това е начинът тези млади хора да са пълноценни, да се чувстват добре сред хората навън, а не да ги гледат странно околните. Именно затова клуб „Приятели” организира подобни дейности и нещата вървят добре. За радост имаме доста доброволци – млади хора, студенти, ученици, които искат да помагат.”

Снимки: klubhvarchilo.org




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Авангардни сортове череши показват на Празника на черешата в Кюстендил

С приготвянето на 1500 сладоледа с черешов сироп тази вечер на площад "Велбъжд" в Кюстендил започва Празникът на черешата. Програмата ще продължи три дни, предаде кореспондентът на БНР в града Кирил Фалин. Специално за събитието, което по..

публикувано на 28.06.24 в 16:45

2500 дка със земеделски култури са унищожени от градушката в Благоевградско

Министерството на земеделието планира да разшири противоградовата защита на земеделските площи с нови 24 ракетни площадки, като работата  стартира още тази година. Това каза министърът на земеделието Георги Тахов в Гърмен на среща със земеделски..

публикувано на 28.06.24 в 14:40

Лекторатите по българистика имат важна роля за "запалване" на интереса към България по света

Над 30 българисти от единайсет страни се събраха на двудневен форум в София и Пловдив, посветен на кирилицата, за да представят последните си достижения в изследването на Кирило-Методиевото дело и да напомнят, че българската средновековна култура е..

публикувано на 28.06.24 в 11:30