Когато зимата се развилнее и навън започват „да се пукат от студ” дърво и камък, настава време за греяно вино и сланина. Лютите и пикантни манджи също са на дневен ред, защото раздвижват кръвта и прогонват вирусите.
Сред най-любимите гозби от този вид се нарежда бобената яхния със сланина.
Бобът, както всички варива, е хубаво да покисне предварително, преди да се свари. А за да стане благ като масло, се иска майсторлък и зърната му хем да останат цели, хем да се топят в устата. Иначе за самата яхния не е нужна голяма философия. Най-напред запържете в тиган тънко нарязани парченца сланина с червен пипер, без мазнина. Като стане златиста, добавете един морков и глава лук или праз и малко вода. Ако искате да стане ароматна яхнията, към морковите и лука добавете малко целина, пащърнак и накрая не забравяйте джоджена! Добавете и полусварения боб с едно-две сухи люти чушлета. Уверете се, че има достатъчно вода и оставете да къкри на тих огън. Може да го изсипете в пръстен гювеч и да го пъхнете във фурната за един-два часа или на жарта в камината – да си откара чак до сутринта. Любителите на кървавицата и сочните мръвки могат да добавят към боба по някое друго парче от тях за „подправка”, колкото да им ухае на блажно.
През мразовитите дни на особена почит е и шкембето. Няма кръчма у нас, която да не предлага този специалитет на клиентите си. Естествено, в различните краища на България се приготвя според местната традиция. Някъде го готвят с прясно мляко, на други места само с масло и брашно. Зависи от вкусовите предпочитания и поминъка на всеки регион. Затова там, където има повече крави, го правят с телешки черва, а където има повече овце – с агнешки. Някъде старателно измиват вътрешностите, а на други места предпочитат да не ги плакнат прекалено, за да запазят аромата на тревата и билките, които е пасло животното.
Та, да се върнем на шкембето. Като приготвите карантиите за тенджерата, ги слагате да се варят за около 3 часа в подсолена вода. След това ги изваждате от бульона и старателно ги нарязвате на ситни парченца. Връщате ги обратно в тенджерата и добавяте към нея предварително запържен в масло лук с червен пипер и около 200 мл. мляко. Оставяте всичко известно време да покъкри, докато се смесят ароматите. Сервира се с маринован в оцет счукан чесън и ситно натрошени, препечени сухи люти чушлета. Казват, че по-загряваща чорба от тази няма! А ако видите някой да си я поръчва сутрин в заведение, най-вероятно в късните доби е попрекалил със загряващите напитки. Защото, освен загряващо, шкембето действа и ободряващо. Все пак, не забравяйте, че шкембето има специфичен аромат и ако не ви понася, няма да ви се стори особено вкусно, дори когато покрай вас в компанията всички примират от удоволствие, докато го сърбат.
В този случай е по-добре да си поръчате супа топчета, телешко варено, а ако не сте почитател на мръвката – гъбена или копривена супа. Ако ги поръсите със стритите люти чушки, и тези супи сгряват със същия успех, както и шкембето. А за това как се приготвят, ще стане дума в някое от следващите ни издания.
Снимки: Людмила Савова
Как обичаите в старата българската обредност придобиват нови форми с времето под неизбежното въздействие на историческите промени, модата и политическите решения? Отговор на въпроса търси новата експозиция „Готови ли сте за… разкази по Коледа“, с..
Игнажден е! На 20 декември почитаме паметта на св. Игнатий Богоносец. Според поверията от този ден започват родилните мъки на Божията майка и в народните песни се пее: "Замъчи се Божа майка от Игнажден до Коледа". В календара на българите..
Осем автентични български традиции и предавани през поколения умения от различни краища на страната бяха вписани в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство и така станаха част от "Живите човешки съкровища" на..
Как обичаите в старата българската обредност придобиват нови форми с времето под неизбежното въздействие на историческите промени, модата и политическите..