Едно от местата, наред с Делфинариума и Морската градина, които гостите на Варна си струва да посетят, е астрономическата обсерватория и планетариум „Николай Коперник”. Обсерваторията прави наблюдения по широк клас астрономически и астрофизически задачи – от динамика и физика на тела от Слънчевата система, до извънгалактични изследвания: на астероиди и комети, спектри на звезди от различни класове и видове променливост, звездни купове, близки и далечни галактики, квазари (обекти, излъчващи огромно количество енергия)...
„2013-а година беше много успешна за обсерваторията. Спечелихме две първи награди в престижни международни конкурси”, обяснява нейният директор Свежина Димитрова и допълва: „Вече 46-та година Варненската обсерватория обогатява познанията на жителите и гостите на града в областта на астрономията. Работим предимно с ученици, но посрещаме и възрастни хора. Посещават ни групи ученици от цяла България. Миналата година колегата Веселка Радева, заедно с ръководения от нея екип ученици спечели две първи награди в международния конкурс на НАСА за изграждане на космически колонии. Благодарение на спонсорство, учениците заедно с ръководителите си успяха да отидат на Международната конференция за развитие на космоса в Сан Диего и представиха своите проекти на този висок научен форум. И още – на Международната олимпиада по астрономия наш ученик спечели сребърен медал. Това е голямо признание за работата ни тук в обсерваторията, с всички ученици от Варна и областта, в решаването на задачи по астрономия. В момента тече и третата панбългарска кампания за търсене и проследяване на опасни астероиди, част от международната програма на НАСА, така че работата в обсерваторията кипи с пълна сила. Тази година отбелязваме 450 години от рождението на Галилео Галилей и във връзка с това при нас предстоят изложби, конкурси, много интересни прояви, свързани с тази годишнина. Сега, в началото на февруари, стартираме конкурс за есе, фотоколаж или снимка на тема: „Слънцето, Луната, светлината”, посветен на 45-годишнината от кацането на човек на Луната и предстоящата година на светлината – 2015-а .”
Посолството на Франция и Френският институт в България, в партньорство с Френския полярен институт "Пол-Емил Виктор", Българския антарктически институт, Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Българската национална телевизия организират..
След отчитането на всички секционни протоколи избирателна активност напарламентарните избори от 27 октомври е 38,94%, съобщиха от Централната избирателна комисия (ЦИК). Числото може да се промени след повторното преброяване. При 100%..
Институтът по аграрна икономика организира на 29 и 30 октомври международна научна конференция на тема „Устойчиво земеделие и селските райони в контекста на климатичните промени“. Акценти във форума в софийския Хотел Експо ще са пазарната..
Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации обединява над 80 български и международни компании, които си поставят една глобална цел –..
21 гласа не достигнаха на партия "Величие" за влизане в новия парламент. Това заяви председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица..
В брой 24 на предаването говорим за (не)познатите съвременни български будители зад граница: С България в сърцето и в далечна Аржентина –..