В Деня на археолога 14 февруари Националният археологически институт с музей при БАН открива за седма поредна година изложба с експонати от изминалия археологически сезон. Зад нея стои трудът на родните последователи на Индиана Джоунс и техни чуждестранни колеги в изследването на богатата история по нашите земи. Красиви глинени съдове и статуетки, бронзови предмети, златни украшения разказват за живота и бита на хората, населявали днешната територия на България. Във виртуална разходка сред тези съкровища ни повежда д-р Камен Бояджиев от Националния археологически музей.
„И тази година година представяме някои от най-интересните експонати от изминалия археологически сезон – 2013 г. Постарали сме се да покажем широк спектър на обекти с различна хронология. Някои от тях са традиционно проучвани в дългогодишни разкопки. Други, намиращи се при големи инфраструкурни обекти, са разработвани много интензивно. Изложбата представя основните акценти от сезона. Започвам с палеолитните проучвания от пещерата Козарника в Северозападна България. Показваме много интересна находка от накити, датираща от късния палеолит. Това са едни от най-ранните украшения, отривани на Балканския полуостров. Продължавам с по-късната каменна и медно-каменна епоха. Експонатите произхождат от два големи обекта в Хасковско. Това са много интересни антропоморфни съдове и фигурки, богато украсени и предизвикващи небивал интерес. От къснобронзовата епоха пък е представен некрополът край село Балей, Видинско, който е част от цялостен археологичен комплекс със селище от ХVІ-ХІ в. преди Христа. Археолозите изкопаха над 50 съда, между които и десетки урни, съхранили се повече от 3000 години.”
В изложбата могат да се видят и интересни предмети от златодобивния рудник при Ада Тепе в Родопите – една от най-ранните мини за добив на ценния метал, известни в Европа до момента. Привличат вниманието и античните находки от Аполония с много интересни керамични съдове с ценни надписи. Те са исторически извор за възникването на селището и култа към Аполон. Любителите на археологията ще могат да се насладят и на предмети от римската епоха. Сред тях са златни украшения, бронзови маски и фигурки, рядка находка на сгъваем войнишки стол. Има и артефакти от надгробна могила до Сливен. Средновековната епоха е традиционно представена с образци от старите български столици Плиска и Преслав. Кои са съорганизаторите на изложбата тази година?
„Тя е дело на 11 исторически и археологически музея в страната, отворили своите фондове, за да покажат най-любопитните и ценни находки, факт от археологическата 2013 г.” – казва в заключение Камен Бояджиев.
Столичани и гостите на София могат да се докоснат до това безценно богатство до края на март.
Снимки: БГНЕС
Археологически разкопки в квартал Калето на крайдунавския град Лом разкриха останки от римски отбранителни съоръжения, датирани от I век след Христа. Разкопките, ръководени от гл. ас. д-р Владислав Живков от Националния археологически институт с музей..
На 26 януари Православната църква чества преподобний Ксенофонт и семейството му и свети Амон. Преподобни Ксенофонт е знатен патриций от Константинопол и заедно със съпругата си Мария изпратил синовете си Йоан и Аркадий да се учат в Бейрут,..
На 25 януари Православната църква чества свети Григорий Богослов, архиеп. Константинополски. Св. Григорий Богослов или Григорий Назиански e е дин от великите кападокийски Отци на църквата, заедно с Василий Велики и Григорий Нисийски...
На 25 януари Православната църква чества свети Григорий Богослов, архиеп. Константинополски. Св. Григорий Богослов или Григорий Назиански e е..
На 26 януари Православната църква чества преподобний Ксенофонт и семейството му и свети Амон. Преподобни Ксенофонт е знатен патриций от..
Археологически разкопки в квартал Калето на крайдунавския град Лом разкриха останки от римски отбранителни съоръжения, датирани от I век след Христа...