В края на миналата година кабинетът „Орешарски” натовари Министерството на външните работи и министерството на икономиката и енергетиката с координирането и провеждането на политика на засилване на икономическите връзки с пазари с висок потенциал извън ЕС. Става въпрос за пазари на Изток, т.е. там където България има традиционно добри връзки от по-далечното и по-близко минало. Две събития от изминалата седмица трябва да се разглеждат в този порядък. За пръв път след 3-годишно прекъсване се проведе сесия на Смесения българо-алжирски комитет за икономическо, научно и техническо сътрудничество. На нея министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев бе категоричен, че страната ни ще разшири сътрудничеството си с Алжир в духа на съществуващите от десетилетия традиционно добри връзки. По време на официалната визита на българската делегация в Алжир бе открит и двустранен българо-алжирски бизнес форум. Българската страна бе представена от 17 фирми, работещи в сферата на фармацията, енергетиката, машиностроенето, консултантската дейност. По думите на Стойнев сферите със сериозен потенциал за реализиране на съвместен бизнес са: строителството, търговията, селското стопанство, енергетиката и туризма. Алжирската страна потвърди интереса си за участие на български фирми в развитието на инфраструктурата си. Пак през изминалата седмица министърът на външните работи Кристиан Вигенин бе на работно посещение в Катар. На емирството е било предложено да отвори своя банка в София, която ще е в полза на катарските инвестиции не само в България, но и в съседните страни и ще подпомогне развитието на бизнес отношенията. От катарска страна бе проявен интерес към условията за придобиване на концесии в България и по-специално в златодобива. По време на срещите бе обсъдена и идеята за създаване на съвместен фонд за насърчаване на малкия и средния бизнес. И едно трето събитие говори за канализирането на българските интереси на Изток: двудневното официално посещение на премиера Пламен Орешарски в Азербайджан, където той проведе срещи на най-високо държавно ниво. „България е първата страна, която стои на пътя на азербайджанския газ към Европа”, посочи след срещите Орешарски и отбеляза възможностите за инвестиции на местната газова компания „СОКАР” в България с оглед на по-нататъшното изграждане на газовата мрежа в България. От своя страна президентът Илхам Алиев подчерта, че българските компании са добре дошли в Азербайджан, в това число по отношение на ускореното строителство. Като „червена нишка” за обобщение на българските интереси на Изток може да се приеме формулираната от премиера Орешарски цел: „Добрите политически контакти трябва да продължат да се развиват със задълбочаване на икономическото сътрудничество.
През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите ни отново доказаха, че умеят да вдъхновяват и да предизвикват национална гордост. Затова спортът..
Хиляда и седем мъртви птици и 31 пострадали е равносметката от фойерверките в новогодишната нощ в Копривщица, съобщи за БНР Христина Клисурова от Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани". Половината от живите планински чинки имат трайни..
Двете най-търсени от българите валути през 2024 г. остават американският долар и еврото, както и през 2023 година. Изключително популярни са и парите на съседните ни балкански страни - турската лира, румънската лея и сръбският динар. След тях се нареждат..
През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите..
В първия ден на новата 2025 година в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" бяха приети, общо 606 планински чинки (Fringilla..
От 2 януари Българската народна банка пуска в обращение златни възпоменателни монети на тема "Св. Богородица - Златна ябълка". Монетите са с номинали 10,..