Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ориентацията на България към пазари извън ЕС добива конкретни измерения

БНР Новини
По време на официалното си посещение в Азербайджан премиерът Пламен Орешарски се срещна с президента Илхам Алиев
Снимка: БТА

В края на миналата година кабинетът „Орешарски” натовари Министерството на външните работи и министерството на икономиката и енергетиката с координирането и провеждането на политика на засилване на икономическите връзки с пазари с висок потенциал извън ЕС. Става въпрос за пазари на Изток, т.е. там където България има традиционно добри връзки от по-далечното и по-близко минало. Две събития от изминалата седмица трябва да се разглеждат в този порядък. За пръв път след 3-годишно прекъсване се проведе сесия на Смесения българо-алжирски комитет за икономическо, научно и техническо сътрудничество. На нея министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев бе категоричен, че страната ни ще разшири сътрудничеството си с Алжир в духа на съществуващите от десетилетия традиционно добри връзки. По време на официалната визита на българската делегация в Алжир бе открит и двустранен българо-алжирски бизнес форум. Българската страна бе представена от 17 фирми, работещи в сферата на фармацията, енергетиката, машиностроенето, консултантската дейност. По думите на Стойнев сферите със сериозен потенциал за реализиране на съвместен бизнес са: строителството, търговията, селското стопанство, енергетиката и туризма. Алжирската страна потвърди интереса си за участие на български фирми в развитието на инфраструктурата си. Пак през изминалата седмица министърът на външните работи Кристиан Вигенин бе на работно посещение в Катар. На емирството е било предложено да отвори своя банка в София, която ще е в полза на катарските инвестиции не само в България, но и в съседните страни и ще подпомогне развитието на бизнес отношенията. От катарска страна бе проявен интерес към условията за придобиване на концесии в България и по-специално в златодобива. По време на срещите бе обсъдена и идеята за създаване на съвместен фонд за насърчаване на малкия и средния бизнес. И едно трето събитие говори за канализирането на българските интереси на Изток: двудневното официално посещение на премиера Пламен Орешарски в Азербайджан, където той проведе срещи на най-високо държавно ниво. „България е първата страна, която стои на пътя на азербайджанския газ към Европа”, посочи след срещите Орешарски и отбеляза възможностите за инвестиции на местната газова компания „СОКАР” в България с оглед на по-нататъшното изграждане на газовата мрежа в България. От своя страна президентът Илхам Алиев подчерта, че българските компании са добре дошли в Азербайджан, в това число по отношение на ускореното строителство. Като „червена нишка” за обобщение на българските интереси на Изток може да се приеме формулираната от премиера Орешарски цел: „Добрите политически контакти трябва да продължат да се развиват със задълбочаване на икономическото сътрудничество.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ако Google можеше да говори – от какво се вълнувахме през 2024 г.

През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите ни отново доказаха, че умеят да вдъхновяват и да предизвикват национална гордост. Затова спортът..

публикувано на 03.01.25 в 11:00

Мъртвите птици в Копривщица нараснаха на 1007

Хиляда и седем мъртви птици и 31 пострадали е равносметката от фойерверките в новогодишната нощ в Копривщица, съобщи за БНР Христина Клисурова от Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани". Половината от живите планински чинки имат трайни..

публикувано на 03.01.25 в 10:04

Какви валути търсеха най-много българите през 2024 година?

Двете най-търсени от българите валути през 2024 г. остават американският долар и еврото, както и през 2023 година. Изключително популярни са и парите на съседните ни балкански страни - турската лира, румънската лея и сръбският динар. След тях се нареждат..

публикувано на 03.01.25 в 07:30